Przypominamy, że od 1 marca 2025 roku nasze ukochane przez stałych słuchaczy Radio 7 Toronto przechodzi na odbiór transmisji radiowej tylko za pomocą „fal” internetowych. Nic się nie zmieni w naszej audycji prowadzonej na żywo: te same godziny i dni nadawania, ta sama grupa prowadzących, te same konkursy i możliwości zamawiania piosenek. Jedyną różnicą (bardzo korzystną) będzie lepsza jakość dźwięku, lepszy zasięg oraz możliwość słuchania Radia 7 przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Przejście na nadawanie w internecie może brzmieć dla wielu naszych (szczególnie starszych) słuchaczy jak koniec świata. Ale tak właśnie nazywa się postęp! Kiedy pojawiły się żarówki zamiast lampek naftowych, nasi dziadkowie pewnie reagowali podobnie. Gdy pojawiło się radio, niektórzy żegnali się znakiem krzyża, dziwiąc się, skąd dochodzi głos. Internet istnieje już od dziesięcioleci i ma bardzo praktyczne zastosowanie w każdej dziedzinie życia, w tym w komunikacji.

Rozumiemy jednak rozterki niektórych słuchaczy, dla których liczy się prostota, oraz tych, którzy nie mają telefonu komórkowego. Dlatego wyszliśmy naprzeciw ich potrzebom i dzięki zaangażowaniu jednego z naszych stałych słuchaczy został zaprojektowany uproszczony odbiornik do słuchania tylko Radia 7. Nasz odbiornik został stworzony z myślą o maksymalnej prostocie obsługi i bezpieczeństwie użytkowania. Po jednorazowej konfiguracji nie wymaga żadnej dodatkowej ingerencji – wystarczy jedynie regulować głośność.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W chwili obecnej zamówiliśmy próbną serię w postaci 100 odbiorników, ale możemy zamówić ich więcej, w zależności od liczby chętnych. Spodziewamy się, że będziemy mieli je w naszej stacji najpóźniej do połowy marca, ale liczymy nawet na szybszy termin. Obecnie zbieramy zamówienia poprzez informacje kontaktowe zainteresowanych osób, które będą miały pierwszeństwo w zakupie. Cena za sztukę wynosi 65 dolarów i zawiera podatek HST. Zamówienia można składać, dzwoniąc do naszej redakcji pod numer 905-306-7019 lub kontaktując się ze Stefanem pod numerem 647-952-4411. Warto dodać, że raz podłączone do sieci Inter-Radio nie wymaga żadnych dodatkowych opłat.

A teraz krótki opis tego kompaktowego i wygodnego urządzenia. Jak widać na zdjęciu prototypu, wymiary są bardzo małe – 10x8x3 centymetry. Standardową ładowarką jest ładowarka telefoniczna, a zestaw zawiera ładowarkę i kabel o długości 1,5 metra, który łatwo można wymienić na dłuższy.

Aby Inter-Radio działało, potrzebny jest bezprzewodowy internet w postaci sieci WiFi. Dziś wszystkie nowe telewizory i skrzynki do polskiej telewizji korzystają z tego systemu, dlatego jesteśmy pewni, że większość naszych słuchaczy będzie mogła łatwo się z nim połączyć.

Opiszę sposób konfiguracji dla zainteresowanych, ale już wkrótce na YouTube pojawi się film instruktażowy pod hasłem „Radio 7 Inter-Radio”.

1. Podłącz odbiornik do zasilania i poczekaj na zapalenie czerwonej lampki.
2. Na telefonie znajdź sieć WiFi „Odbiornik Radia 7” i połącz się z nią. (Może pojawić się komunikat o braku dostępu do Internetu – to normalne).
3. Używając dowolnego telefonu komórkowego lub tabletu, w przeglądarce wejdź na: http://odbiornikradio7.local.
4. Wpisz nazwę i hasło do domowej sieci WiFi.
5. Po chwili zapali się niebieska lampka (potwierdzenie połączenia z Internetem), a następnie żółta (połączenie ze stacją nadającą Radio 7 Toronto).

I to wszystko! Odbiornik zapamięta ustawienia nawet po odłączeniu od prądu. Jeśli zmienimy sieć WiFi, możemy ponownie przeprowadzić konfigurację w ten sam sposób, podając oczywiście nową nazwę sieci WiFi i odpowiednie hasło.

Jakość i moc dźwięku oferowane przez Inter-Radio są porównywalne do głośnika w telefonie. Ogromną zaletą Inter-Radio jest pełna prywatność! W przeciwieństwie do głosników Alexa, nasze Inter-Radio nie zbiera żadnych danych, nie słucha naszych rozmów i nie wysyła niczego do Internetu. Można cieszyć się ulubioną stacją bez zbędnych komplikacji!

Zapraszamy i prosimy o informowanie znajomych, że Inter-Radio będzie już wkrótce dostępne! Dla tych, którzy mogą mieć problem z instalacją, będziemy służyć pomocą. Chcemy również dostarczyć już zaprogramowane odbiorniki do domów seniora, takich jak Wawel Villa i Copernicus.

Maciek Czapliński – Producent Radia 7 Toronto