Władze Nowej Szkocji wprowadziły przepisy umożliwiające eksplorację złóż uranu i potencjalną większą produkcję gazu ziemnego. Władze twierdzą, że rozwój zasobów może sprawić, że prowincja stanie się bardziej samowystarczalna, zwłaszcza w obliczu groźby wprowadzenia taryf celnych przez USA.
Minister zasobów naturalnych Nowej Szkocji Tory Rushton przedstawił projekt ustawy nr 6 , który ma na celu uchylenie zakazu eksploracji uranu w prowincji i zmianę prawa zakazującego szczelinowania hydraulicznego w celu wydobycia gazu ziemnego. „Ustawa o poszanowaniu rolnictwa, energii i zasobów naturalnych” została przedstawiona 18 lutego, tego samego dnia, w którym prowincja przedstawiła swój budżet na lata 2025–2026.
„Świat domaga się krytycznych minerałów i innych zasobów naturalnych w przejściu na zerową emisję netto do 2050 r.”, stwierdza Rushton w komunikacie prasowym z 18 lutego . „Nowa Szkocja może być bezpiecznym, odpowiedzialnym i etycznym źródłem tych materiałów i musimy usunąć bariery, aby zbadać wszystkie nasze opcje”,.
„Możemy tworzyć miejsca pracy, uczynić naszą gospodarkę bardziej odporną na przyszłe zagrożenia ze strony Trumpa i dołączyć do globalnej walki ze zmianą klimatu”.
Nowy budżet prowincji uwzględnił potencjalne cła, wprowadzając znaczące obniżki podatków, fundusz rezerwowy na wypadek, gdyby Trump wprowadził cła, a także wydatki na rozwój gospodarki Nowej Szkocji poprzez dywersyfikację rynku i rozwój zasobów.
Zanim ogłoszono odroczenie taryf USA, premier Nowej Szkocji Tim Houston przygotował środki odwetowe, w tym ograniczenie dostępu do zamówień publicznych prowincji dla amerykańskich firm i usunięcie amerykańskich produktów alkoholowych ze sklepowych półek. Prowincja nie wdrożyła tych środków z powodu wstrzymania taryf, ale Houston powiedział, że prowincja jest nadal gotowa do reakcji.
Minister finansów John Lohr powiedział w swoim przemówieniu budżetowym z 18 lutego , że odpowiedź prowincji na cła nie będzie „skupiona wyłącznie na odwecie”, ale również na uczynieniu prowincji „bardziej odporną i niezależną”.
Lohr powiedział, że prowincja musi pobudzić swoją gospodarkę, usuwając przeszkody dla inwestycji i wzrostu gospodarczego.
Władze prowincji poinformowały jednak, że uchylenie zakazu poszukiwania uranu umożliwi rządowi jedynie prowadzenie badań mających na celu „lepsze zrozumienie możliwości wykorzystania tego zasobu” oraz że wszelka działalność przemysłowa związana z uranem pozostanie zakazana.
Eksploracja uranu podlega jurysdykcji prowincji, ale jego wydobycie i przetwarzanie regulowane jest przez rząd federalny, w ramach Kanadyjskiej Komisji Bezpieczeństwa Jądrowego.
Jeśli chodzi o możliwość wydobywania gazu ziemnego, prowincja stwierdziła, że wszelka działalność związana ze szczelinowaniem hydraulicznym „będzie podlegać surowym regulacjom mającym na celu zminimalizowanie zagrożeń dla środowiska”, dodając, że szczelinowanie będzie miało miejsce dopiero po przeprowadzeniu przez prowincję rozmów na temat „jak robić to bezpiecznie”.