W obliczu skomplikowanej sytuacji międzynarodowej Ministerstwo Obrony Narodowej wydało nowe rozporządzenie, dotyczące wezwań na wojnę.
Dokument określa sposób dostarczania kart poborowych na wypadek mobilizacji lub konfliktu zbrojnego.
Rozporządzenie o doręczaniu kart poborowych w wypadku mobilizacji lub wojny zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 30 stycznia 2025 r. Zawarte w nim przepisy wejdą w życie w 2026 roku.
Zgodnie z rozporządzeniem, szefowie Wojskowych Centrów Rekrutacji dostarczą karty poborowe przedstawicielom władz lokalnych. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci po potwierdzeniu ich odbioru mają je przechowywać aż do czasu, kiedy będą potrzebne.
Gdy dojdzie do mobilizacji, przedstawiciele władz lokalnych otrzymają hasła do dokumentów. Od tej pory ich zadaniem będzie skuteczne dostarczenie im adresatom.
Władze lokalne mogą też ustalić w porozumieniu z szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji o dostarczeniu wezwań bezpośrednio jednostkom wojskowym, poczcie lub policji. W jaki sposób wezwania będą dostarczane?Przedstawiciele wojska, poczty, policji lub samorządu będą wręczać wezwania osobiście, za potwierdzeniem odbioru.Jeśli okaże się to niemożliwe, zawiadomienie o próbie doręczenia zostawią w skrzynce pocztowej, w drzwiach lub w widocznym miejscu przy wejściu na posesję.
Rozporządzenie z 30 stycznia podkreśla, że zignorowanie powiadomienia o rekrutacji wojskowej może się skończyć poważnymi konsekwencjami.
Znajdujemy w nim informacje o karach za uchylanie się od służby. Za niestawienie się na wezwanie grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat.
Podobnych kar mogą spodziewać się obywatele, którzy odmówią w czasie mobilizacji świadczenia rzeczowego na rzecz wojska, poprzez ukrywanie rozporządzania nieruchomością lub dobrem ruchomym.