Amerykańscy negocjatorzy, naciskający na Kijów w sprawie dostępu do kluczowych ukraińskich surowców mineralnych, poruszyli kwestię odcięcia dostępu tego kraju do kluczowego satelitarnego systemu internetowego Starlink Elona Muska, poinformowały agencję Reuters trzy źródła zaznajomione ze sprawą.
Jak podają źródła, kwestia dalszego dostępu Ukrainy do należącego do SpaceX systemu Starlink pojawiła się w dyskusjach między urzędnikami amerykańskimi i ukraińskimi po tym, jak prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił wstępną propozycję złożoną przez sekretarza skarbu USA Scotta Bessenta.

Starlink zapewnia kluczową łączność internetową ogarniętej wojną Ukrainie i jej wojsku.
Jak twierdzi jedno ze źródeł, poinformowane o rozmowach, kwestia ta została ponownie poruszona w czwartek podczas spotkania specjalnego wysłannika USA ds. Ukrainy, Keitha Kellogga, z Zełenskim.
Podczas spotkania przedstawicielom Ukrainy powiedziano, że jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie kluczowych minerałów, grozi jej natychmiastowe odcięcie usług, powiedziało źródło, które poprosiło o zachowanie anonimowości, aby omówić zamknięte negocjacje.
„Ukraina działa na Starlink. Uważają to za swoją Gwiazdę Północną” – powiedziało źródło.„Utrata Starlink … byłaby ogromnym ciosem”.

Po tym, jak Reuters opublikował swój artykuł, Musk napisał na X, że artykuł jest „fałszywy” i „Reuters kłamie”. Skontaktowany przez Reuters w celu uzyskania szczegółów, Musk nie odpowiedział natychmiast.
Rzecznik Reutersa powiedział, że agencja podtrzymuje swoje doniesienia.
Zełenski odrzucił żądania administracji prezydenta Donalda Trumpa dotyczące pozyskania 500 miliardów dolarów z zasobów mineralnych Ukrainy w ramach spłat Waszyngtonu za pomoc wojenną. Dodał, że USA nie udzieliły żadnych konkretnych gwarancji bezpieczeństwa.
W piątek prezydent Ukrainy poinformował, że zespoły USA i Ukrainy pracują nad porozumieniem, a Trump stwierdził, że spodziewa się jego rychłego podpisania.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Wicepremier Polski powiedział w sobotę, że jego kraj płaci za ukraińską subskrypcję Starlink i będzie to robić nadal. Melinda Haring, starsza pracowniczka naukowa Atlantic Council, powiedziała, że ​​Starlink jest niezbędny dla funkcjonowania dronów na Ukrainie, co stanowi kluczowy element jej strategii wojskowej.

Zełenski odrzucił w zeszłym tygodniu szczegółową propozycję USA, która przewidywała, że ​​Waszyngton i amerykańskie firmy otrzymają 50% kluczowych minerałów Ukrainy, w tym grafit, uran, tytan i lit, kluczowy składnik akumulatorów do samochodów elektrycznych.
Od tego czasu między przywódcami pojawił się rozłam.

 

Prezydent Donald Trump zmienił w piątek zdanie i oświadczył, że Rosja rzeczywiście dokonała inwazji na Ukrainę oraz że Kijów wkrótce podpisze umowę o wydobyciu minerałów ze Stanami Zjednoczonymi w ramach wysiłków na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie .

„Podpisujemy umowę, miejmy nadzieję, że w niedługim czasie” – powiedział Trump reporterom w Gabinecie Owalnym, gdy zapytano go o możliwą umowę dotyczącą ukraińskich minerałów.
Zełenski powiedział w piątek, że ukraińskie i amerykańskie zespoły pracują nad projektem umowy . „Mam nadzieję na … sprawiedliwy wynik” — powiedział w wystąpieniu wideo po ostrych wymianach zdań między dwoma liderami w tym tygodniu.

Trump w środę potępił Zełenskiego, nazywając go „dyktatorem” i ostrzegł, że musi działać szybko, aby zawrzeć pokój z Rosją, która prawie trzy lata temu najechała Ukrainę, w przeciwnym razie ryzykuje utratą swojego kraju.

W przemówieniu wygłoszonym w Białym Domu wcześniej w piątek Trump krytycznie odniósł się do Zełenskiego, powstrzymując się jednocześnie od negatywnych komentarzy na temat Putina.
„Miałem bardzo dobre rozmowy z Putinem, a nie tak dobre rozmowy z Ukrainą” – powiedział Trump. „Oni nie mają żadnych kart, ale grają ostro”.
Osobno Stany Zjednoczone zaproponowały w piątek rezolucję ONZ, aby uczcić trzecią rocznicę inwazji Rosji na Ukrainę. Trzyakapitowy projekt USA ,  opłakuje ofiary śmiertelne podczas „konfliktu rosyjsko-ukraińskiego” i „błaga o szybkie zakończenie konfliktu”.
Kijów i jego europejscy sojusznicy chcą, aby w poniedziałek Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło ich tekst wzywający do deeskalacji, szybkiego zakończenia działań wojennych i pokojowego rozwiązania konfliktu.
Rząd niemiecki poinformował w piątek, że kanclerz Olaf Scholz i Zełenski uzgodnili w rozmowie telefonicznej, że Ukraina musi wziąć udział w rozmowach pokojowych.
Tymczasem prezydent Polski Andrzej Duda zaapelował do Zełenskiego o zachowanie spokoju i konstruktywnej współpracy z Trumpem.