– Witam serdecznie Państwa tutaj zgromadzonych w konsulacie, jak i Państwo, którzy się łączą poprzez łącza internetowe.
Nazywam się Piotr Frelak i od lipca zeszłego roku jestem kierownikiaem Referatu Ruchu osobowego i w obrębie moich kompetencji są sprawy paszportowe.
Na wstępie, zanim zacznę prezentować odpowiedzi na przesłane pytania, chciałbym Państwu nakreślić jak wyglądają sprawy paszportowe tutaj w konsulacie. Zacznę od kwestii budynku. Jak Państwo widzą, jest to budynek, który był wybudowany dla celów mieszkaniowych i później został zakupiony przez Skarb Państwa i dostosowany do potrzeb biurowych. To nie jest budynek stricte biurowy i sala przyjęć i obszar biurowy, gdzie są przyjmowani interesanci paszportowi wygląda tak, jak wygląda. Mamy do dyspozycji dwa okienka, w których przyjmujemy wnioski paszportowe. Przyjmujemy przez pięć godzin dziennie. Przyjmujemy około 25 wniosków dziennie. Terminy są udostępniane dla około 38 do 40 osób. Natomiast część osób nie przychodzi; część osób odwołuje, część osób przychodzi nie mając potrzebnych dokumentów. Tak że z tej puli 38 wniosków terminów dziennie przyjmujemy 25 wniosków. Wydajemy również ponad 20 paszportów.
Jak państwo być może wiedzą, jeżeli chodzi o złożenie wniosku, trzeba się umówić do konsulatu poprzez system on line, e-konsulat, który obowiązuje wszystkie konsulaty na całym świecie. Natomiast w przypadku odbioru paszportu my nie prowadzimy zapisów. Po prostu osoba, która sprawdzi na stronie internetowej, że paszport jest gotowy do odbioru, jest zapraszana bez wcześniejszego umawiania się w godzinach otwarcia konsulatu. 5 – 10 minut i ma nowy paszport.
Sala oczekiwań też ma swoje pewne ograniczenia, Tak jak niektórzy z Państwa, którzy mieli okazję wyrobić sobie paszport, widzieli. I w związku z tym chciałem powiedzieć, że konsulat chciałby zwiększyć możliwości przerobowe, zwiększyć liczbę przyjmowanych osób. Natomiast mamy pewne ograniczenia logistyczne, ograniczenia lokalowe i one powodują, że ja nie mogę ustawić chociażby stu wizyt dziennie, mimo że system mi na to pozwala, albowiem chcemy też oprócz dużej liczby osób zapewnić odpowiednią jakość i komfort obsługi, aby państwo nie musieli po przyjściu do konsulatu przez godzinę czekać stojąc i przepychając się łokciami z innymi osobami, tylko w miarę komfortowych warunkach przyjść, odczekać te kilkanaście minut, zostać obsłużonym na okienku i wyjść zadowolonym z poziomu jakości obsługi.
W tym roku od stycznia do wczoraj, jak sprawdzałem, wydaliśmy już ponad 1200 paszportów. W marcu wydaliśmy 520 paszportów. W lutym 370. Wszyscy wiemy, że w maju tego roku czekają nas wybory na urząd Prezydenta RP i obywatele polscy przebywający za granicą też mają możliwość oddania głosu, pod warunkiem, że mają ważny paszport. Te liczby, które przytoczyłem, one są związane z tym, że antycypując bardzo dużą frekwencję na wybory prezydenckie, po prostu staramy się zwiększyć pulę dostępnych terminów. Oczywiście mając na względzie to, co wcześniej powiedziałem – pewne ograniczenia. Natomiast zespół stara się, aby jak najwięcej osób miało możliwość złożenia wniosku paszportowego zarówno tu w Toronto, ale także w innych miejscach.
W tym roku już odwiedziliśmy w ramach dyżurów paszportowych Cambridge Hamilton, Windsor, a w przyszłym tygodniu lecimy do Winnipeg. Tak że staramy się też zapewnić dostęp do usług paszportowych nie tylko obywatelom polskim mieszkającym tutaj w Toronto, w Mississaudze, ale też dalej, bo wiemy, jakie są trudności, jeżeli chodzi o podróż do Toronto i że nie każdy może, chce czy jest w stanie do Toronto dojechać i że to dla nich jest czasem po prostu jeden dzień wzięty z pracy. A jak ktoś ma dzieci, to też jest dodatkowa komplikacja. My jesteśmy tego świadomi. Dlatego od wielu lat prowadzimy tutaj dyżury paszportowe, jeździmy do miejscowości poza GTA i staramy się przyjmować te wnioski podczas dyżurów. Zespół liczy 5 osób. Natomiast na razie mamy 2 wakaty. Tak że też pracujemy w ograniczonym zakresie i jeżeli państwo wysyłacie maile na przykład i na drugi dzień nie dostają państwo odpowiedzi, to nie jest nasza zła wola, tylko po prostu moce przerobowe i też ilość maili, zapytań, jakie otrzymujemy powodują, że staramy się sukcesywnie na nie odpowiadać. Natomiast może to kilka dni zająć. Natomiast gorąco zachęcam, aby Państwo, jeżeli mają jakieś wątpliwości, kontaktowali się z nami mailowo, telefonicznie. Natomiast kontakt mailowy jest o tyle łatwiejszy dla nas, że Państwo mogą. Więcej informacji przekazać i możemy się też w większym stopniu odnieść do Państwa wątpliwości.
Telefonicznie ta rozmowa różnie różnie wygląda. Natomiast też chciałbym zauważyć, że odpowiedzi mailowe nie są wiążące. My przekazujemy informacje. Możemy uczulić na pewne aspekty. Natomiast podstawą dla nas jest złożony wniosek. Tutaj w okienku. Ale ta informacja jest jak najbardziej dla Państwa przekazywana drogą mailową.
Również zachęcam, żeby Państwo. Wchodzili na naszą stronę internetową. Polska w Kanadzie to jest www.gov.pl/web/kanada. Na tej stronie są odnośniki już do spraw i paszportowych i odnośnik do umawiania się poprzez system konsulat. Na stronie paszportów są informacje dotyczące paszportów dla osoby dorosłej, paszportu dla dziecka, które nie ukończyło 5 lat. Paszport dla dziecka, które ukończyło 12 lat. Paszport tymczasowy. Zgłoszenie utraty paszportu. Są naprawdę bardzo fajnie opracowane, różne przypadki i myślę, że każdy, każda osoba znajdzie tutaj link, pod którym odnajdzie informacje i przypadek szczególny. I wtedy prośba, aby przed wizytą, wejść na stronę, przeczytać tam informacje. Informacje są te same, które ja Państwu przekażę. Ja nic nowego nie przekażę. Po prostu to są informacje bazujące na przepisach prawa, ale one pozwolą wcześniej uzyskać informacje, zapoznać się z wymogami dotyczącymi np. opłaty konsularnej lub zdjęcia.
Z doświadczenia powiem, że odnotowujemy przypadki, gdzie osoby robią zdjęcia w różnych sieciach sklepów, drogerii i sprzedawcy zawsze mówią, że wiedzą jak wygląda zdjęcie do polskiego paszportu, a okazuje się na końcu, że raczej nie wiedzą. I tutaj czasem musimy niestety osoby odesłać do najbliższego fotografa, albowiem obecnie system jest tak skalibrowany, że zdjęcie wyjściowe musi być odpowiednich rozmiarów po to, żebyśmy mogli je edytować.
I to jest o tyle istotne, że państwo mogą coraz częściej spotkać się na lotniskach z automatycznymi bramkami do odprawy paszportowej, gdzie przykładamy paszport, jest robione nam zdjęcie twarzy, przykładamy palce, pobierane są odciski palców, jeżeli zdjęcie wyjściowe jest złe i mogą być problemy później z przekraczaniem takich punktów obsługi paszportowej. No i później może być pretensja do konsulatu, że dlaczego takie zdjęcie państwo przyjęli. No, my mamy pewne właśnie wytyczne, jeżeli chodzi o rozmiar zdjęcia i tego nie przeskoczymy. Tak że w przypadku zdjęć to jest bardzo istotne, ale chciałbym też zapewnić osoby, które przyjdą i okaże się w okienku, że mają złe zdjęcie, te osoby przyjmiemy. Oczywiście, będą musiały na chwilę wyjść, pójść do fotografa najbliższego tutaj na Lakeshore, ale te osoby tego dnia przyjmiemy, nawet jeżeli tuż przed zamknięciem przyjdą. Osoby się zapisały tego dnia i tego dnia zostaną przez nas przyjemnie przyjęte. Także to chciałem państwu zagwarantować. Jeżeli ktoś zostanie odesłany ze złym zdjęciem i później nie zostanie przyjęty, proszę napisać, ja to wyjaśnię. Natomiast uważamy, że to nie jest wina osoby, a osoba się zapisała i poświęciła swój czas, żeby przyjechać, złożyć wniosek i zasługuje na to, żeby ją przyjąć w tym dniu.
– Panie konsulu, jedno małe pytanie. Tutaj pan mówił o budynku w konsulacie jest przedstawiciel ochrony, Ta osoba nie mówi po polsku. Przychodzą ludzie, starsi, którzy nie znają języka angielskiego płynnie. I jest pewien problem. Dlaczego tak jest w polskim konsulacie?
– Ochrona jest miejscowa i pracownicy po prostu akurat w tej firmie ochroniarskiej to nie są osoby, które mówią w języku polskim. Ochrona, generalnie sprawdza, czy osoba jest zapisana poprzez e-konsulat. Kiedyś z tego co mi mówiono, nie było zapisów przez e-konsulat. Po prostu rano tworzyły się wielkie kolejki przed konsulatem.
– Ale to jest taka osoba pierwszego kontaktu….
– To znaczy osoba pierwszego kontaktu, ale nie udziela informacji. Ona sprawdza, czy ktoś jest zapisany jest na liście. Jeżeli ma jakieś wątpliwości, zawsze pyta w okienku polskiego pracownika. Co z tym mamy zrobić? I tutaj uzyskuje wytyczne. Natomiast to jest pytanie do firmy ochroniarskiej, czy jest w stanie zatrudnić osoby z językiem polskim? Czy osoby z językiem polskim też chciałyby pracować za takie pieniądze, w takim charakterze? To jest do zbadania. Może przy następnym przetargu zgłosi się firma, która będzie w stanie zapewnić osoby w języku polskim. Natomiast to nie jest źle. Ochrona też działa uspokajająco na osoby. Jakiś porządek też musi być zagwarantowany, jeżeli chodzi o właśnie np. Osoby, które zapisały się przez e-konsulat, podjęły ten trud, przyjechały specjalnie na określoną porę, żeby złożyć wniosek i mogą się spotkać z osobami, które poza kolejką przychodzą. Wie pan, to różnie bywa. Natomiast chcemy, żeby porządek też tam panował, bo to szybciej będzie. I też ułatwi pracę. Też możemy podjąć wysiłek i nauczyć osób na ochronie podstawowych zwrotów, jeżeli chodzi o język polski. Myślę, że to też będzie miły akcent, jeżeli ktoś przyjdzie i usłyszy „dzień dobry”. Niektórzy ochroniarze już opanowali kilka słów, a wiemy, że język polski do najłatwiejszych nie należy.
Bierna znajomość języka angielskiego jest dosyć duża, może czynna mniej, ale generalnie ludzie rozumieją. I tak jak mówię, jeżeli widzimy, że jest przy wejściu jakaś kwestia, ochroniarz jest poinstruowany, żeby przyjść na okienko i przekazać tę sprawę i my wtedy już podejmujemy odpowiednie działania. Także to tyle tematem wstępu. Mam nadzieję, że te informacje nakreślili Państwu sytuację w jakiej tutaj w konsulacie pracujemy.
Jeszcze chciałem powiedzieć w zeszłym roku wydaliśmy prawie 4600 paszportów. Jesteśmy największym urzędem w Kanadzie, natomiast na półkuli zachodniej większe urzędy to jest Nowy Jork i Chicago. One więcej paszportów wydają nawet powyżej 10 000 rocznie. Jeżeli to przełożymy na urzędy w Polsce, to urząd wydaje ponad cztery tysiące paszportów rocznie. Oczywiście rozłożenie urzędów jest inne w Polsce natomiast to jest też skala pracy, z jaką tutaj mamy do czynienia.
Przechodząc do pytań, jakie państwo przesłali, jakie dokumenty są wymagane do wyrobienia odnowienia polskiego paszportu w Kanadzie.
Podstawowy to jest ważny dokument paszportowy lub ważny dowód osobisty, o ile został wydany dowód uiszczenia opłaty. Opłatę wnosimy na okienku i też jedno z pytań dotyczyło formy płatności. Tutaj, w konsulacie w Toronto przyjmujemy zarówno gotówkę Money Order, Certified Check, a także jest możliwość opłaty kartą debetową i kredytową, oprócz American Express. Tak że tu, w konsulacie w Toronto mogą Państwo płacić kartami. To ułatwia i przyspiesza procedowanie.
Ważny też jest dokument uprawniający do zniżki lub ulgi. Wiele osób, zgodnie z przepisami prawa, jest uprawnionych do ulgi. Emeryci i studenci. Natomiast osoba taka powinna na okienku okazać dokument, który uprawnia do takiej zniżki, bo dla nas to jest wtedy podstawą, żeby jej udzielić Jeżeli ktoś zapomni dokumentu no niestety nie ma możliwości doniesienia. Później osoby na okienku też zawsze pytają osoby, czy dysponują takim tytułem. Jeżeli chodzi o legitymacje studenckie, no to tu kanadyjskie. Jeżeli chodzi o legitymacje to legitymacja ZUS, ale także CPP. Jeżeli ktoś pobiera emeryturę kanadyjską również to upoważnia osobę do zniżki 50%, to jest 83 dolary.
– Czy to zależy od tego czy ktoś pobiera emeryturę CPP czy od wieku? Przykładowo ktoś może być w wieku emerytalnym 65 lat, ale nie pobierać jeszcze CPP.
– Musi pobierać, musi okazać dokument.(… ) Tak jak mówię, nas obowiązują dokumenty, muszę mieć dowód w postaci dokumentu.
W przypadku jeżeli osoba kończy 70 lat, wtedy paszport jest bezpłatny.
Natomiast, powinien być dokument, który upoważnia do zniżki i na tej podstawie na tej podstawie udzielamy zniżki, albowiem opłaty konsularne trafią na rzecz Skarbu Państwa. Czyli ważny dokument paszportowy, dowód osobisty. Jeżeli ktoś nie ma ważnego dokumentu, proszę ze sobą przynieść ostatni polski dokument, jaki posiada, a także kanadyjski dokument tożsamości, albowiem my musimy osobę zweryfikować pod względem tożsamości. To może być paszport kanadyjski, także prawo jazdy, dokument, dowód uiszczenia opłaty, dokument, który upoważnia do zniżki i fotografia. Albowiem teraz paszporty są biometryczne i fotografie są skanowane do systemu. Fotografie zwracamy i jeżeli chodzi o przypadki też szczególne.
Jeżeli osoba mieszkająca w Kanadzie zawarła w Kanadzie związek małżeński i zmieniła nazwisko, swoje dane osobowe, powinna ten fakt odwzorować w polskim rejestrze, dokonać transkrypcji, czyli po prostu zarejestrować swój kanadyjski akt małżeństwa w polskim rejestrze, aby uzyskać polski akt małżeństwa, bo jej dane się zmieniły. I ten fakt powinien też mieć odwzorowanie w polskich rejestrach. Obecnie, po dokonaniu rejestracji czy aktu urodzenia dzieci urodzonych za granicą, czy aktu małżeństwa, polski urząd wydaje takie akty stanu cywilnego. To jest format A4 na blankiecie koloru różowego.
I co jest istotne, to że takie akty One są już cyfrowo zmigrowane do rejestru aktów stanu cywilnego i konsul ma możliwość podglądu pod ten dokument. Także jeżeli osoba z Polski otrzymała taki dokument, może go do konsulatu nie przynosić, albowiem my w systemie mamy takie odwzorowanie. Dokumenty takie zielone, jak państwo pamiętają, taki mniejszy format. Akty urodzenia, akty małżeństwa to były takie żółte. One nie są zmiksowane. Migracja rozpoczęła się od 2015 roku i sukcesywnie nowo wydawane dokumenty są już wprowadzane cyfrowo. Natomiast te stare one są po prostu przepisywane, skanowane przez pracowników urzędów w Polsce. Tych aktów jest kilkanaście milionów, bo mamy 30 milionów mieszkańców i to trwa.
Jeżeli ktoś przyjdzie do konsulatu z takim zielonym aktem, my możemy zlecić taką migrację do urzędów w Polsce i wtedy pojawi się cyfrowo. Nie otrzyma takiego aktu, bo taki akt to tylko wyda Urząd Stanu Cywilnego w Polsce i prześle. Natomiast cyfrowo na nasz wniosek, ten akt już w systemie się pojawi i wtedy każdy urząd w Polsce czy każdy konsul zagranicą, który ma dostęp do tego rejestru, będzie widział taki akt cyfrowy.
Widzę, że są zgłoszenia. Tak, mamy pytanie od pani Ilony Giżewskiej: Osoba z nieważnym od 2004 roku paszportem, w którym widnieje podwójne nazwisko panieńskie i po mężu, PESEL też podwójne nazwisko. Ta osoba się rozwiodła, czyli ślub i rozwód w Kanadzie i chce wrócić do panieńskiego nazwiska. Jakie dokumenty powinna przedstawić, aby otrzymać paszport?
– W pierwszej kolejności powinna zaktualizować swój stan cywilny. Jeżeli chodzi o powrót do nazwiska po rozwodzie to są na to terminy. Jeżeli osoba nie dochowała terminu, to później pozostaje administracyjna zmiana imienia lub nazwiska. Natomiast ja bym zachęcał, aby wysyłać do nas maile w przypadkach szczegółowych. My tutaj też jesteśmy w stanie sprawdzić historię osoby w rejestrach, historię osoby w naszym archiwum paszportowym. I wówczas osobę pokierujemy. Czyli na początku musi najpierw wyrobić, uzyskać polski akt małżeństwa, ewentualnie też zarejestrować rozwód w Polsce. Jest to istotne z przyczyn spadkowych. Jeżeli państwo na przykład nie zarejestrują w Polsce kanadyjskiego małżeństwa albo rozwodu, to później, jak przychodzi postępowanie spadkowe czy różne kwestie finansowe, no to mogą się pojawić problemy. Też chciałem uczulić, że pewnych rzeczy my nie jesteśmy w stanie szybko zrobić. To zajmuje czas, albowiem dokumenty są przesyłane do Polski. W Polsce urzędy przyjmują te dokumenty i mają zgodnie z prawem określoną ilość czasu na podjęcie decyzji. To nie jest rzecz, którą zrobimy z dnia na dzień od ręki. Ja mogę nadać numer PESEL, bo takie mam upoważnienia, mogę paszport tymczasowy tego samego dnia też o sobie wydać, natomiast rejestracji my tego nie dokonamy tak z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień. To czasem trwa kilka miesięcy. Natomiast chciałem uczulić, żeby najpierw sprawdzić tę, swoją sytuację cywilną i zawczasu postarać się zawnioskować o aktualizację, żeby zapis w rejestrach odpowiadał stanowi faktycznemu, bo to dla nas też jest podstawa. Jeżeli osoba w rejestrach ma inne dane, a przychodzi i okazuje nam dokumenty na inne dane, no to my mamy wątpliwości i te wątpliwości musimy wyjaśnić i wtedy albo prosimy osoby o doniesienie nam polskich aktów urodzenia czy małżeństwa lub poświadczenie decyzji o poświadczeniu posiadania obywatelstwa polskiego, albowiem konsul nie może domniemywać pewnych rzeczy. Konsul, urzędnik bazuje na dokumentach, na danych zawartych w rejestrach i jeżeli osoby w rejestrze nie ma, bo nie ma numeru PESEL, to ja tej osoby nie sprawdzę. A systemy teraz oparte są o numer PESEL. Kiedyś, jak państwo może pamiętają, były wydawane paszporty, beemki, na przykład takie granatowe. Bez numeru PESEL. Numer PESEL nie był zamieszczany w paszporcie. Były też wydawane dokumenty na podstawie zagranicznego aktu urodzenia. To już się zmieniło. Jest jeden przypadek, gdzie konsul może wydać paszport tymczasowy bez numeru PESEL, ale to są sytuacje wyjątkowe. Kiedyś to był wyjątek, który stał się w pewnym stopniu regułą. No i teraz osoby, które mają paszport bez numeru PESEL nie mając polskich aktów urodzenia, chcą nowy paszport. Dla nas to jest troszkę więcej pracy, bo musimy taką osobę dodatkowo sprawdzić, zweryfikować, nadać numer PESEL; aby nadać numer PESEL potrzebuję polski akt urodzenia i małżeństwa, jeżeli osoba jest zamężna, albowiem dane są zaciągane tutaj z tego dokumentu w starych aktach nie było kraju urodzenia, nie było płci, a teraz system mnie nie przepuści, jeżeli nie wpiszę. I też nie mogę się domyślać, bo na przykład Michelle to może być i pan, i pani – muszę mieć tutaj jasną i klarowną informacją.
Kolejne pytanie czy wniosek o paszport muszę złożyć osobiście? Co do zasady tak. Albowiem jeżeli chodzi o osoby pełnoletnie. Podczas składania wniosku są pobierane odciski palców. I później przy odbiorze są weryfikowane. Czy posiadacz paszportu to jest ta sama osoba? Tak że tu obecność osobista jest obowiązkowa. Jeżeli chodzi o dzieci, to dzieci do lat 5. Ich obecność nie jest obowiązkowa. Dzieci powyżej 5 lat. Obecność jest obowiązkowa, a od dzieci powyżej 12 roku już pobieramy odciski palców.
Jeżeli chodzi o odbiór paszportu. Co do zasady, odbieramy paszport w tym samym miejscu, w którym złożyliśmy wniosek, czyli jak złożyliśmy wniosek w Toronto, paszport będzie czekał na nas w Toronto. Nie ma możliwości złożenia wniosków w Toronto odebrania w Ottawie czy w Polsce. Natomiast jest możliwość przesłania wniosku kurierem, paszportu, kurierem. Natomiast to trzeba zgłosić podczas składania wniosku na okienku i trzeba przynieść kopertę Canada Post Express, Regional lub National. My paszporty możemy wysyłać w obrębie prowincji i w obrębie Kanady. Nie prześlemy paszportu do Stanów Zjednoczonych, ani do Polski. Tak że jak ktoś mieszka 200 – 300 km od Toronto, to może składając wniosek o paszport przynieść kopertę zaadresowaną na adres, pod który chce abyśmy wysłali paszport i my w konsulacie, jak paszport z Polski do nas przybędzie, pakujemy paszport w kopertę, wysyłamy do osoby i wtedy też – to jest istotne – osoba sama musi ten paszport aktywować, w sensie musi na stronie internetowej www.obywatel.gov.pl kliknąć odbiór paszportu. To jest o tyle istotne, że unikniemy sytuacji, w której fizycznie osoba ma paszport, natomiast w systemie jest informacja, że paszport jest gotowy do odbioru i później na granicy funkcjonariusz Straży Granicznej może osobę dodatkowo przepytywać, jak to się stało, że ma paszport a w systemie to jest nieodebrane w przypadku odbioru osobistego tutaj w konsulacie my ten paszport aktywujemy, państwo też podpisują tutaj na urządzeniu potwierdzenie odbioru paszportu. Natomiast dla osób, które kurierem odbierają paszport, to jest taka praca domowa, że muszą same paszport aktywować. My na dyżurach zawsze o tym informujemy. Przy wydawaniu potwierdzeń przekazujemy odpowiednie instrukcje jak to zrobić i w kopercie dodatkowo też przesyłamy po raz kolejny tę instrukcję, żeby to zrobić. I proszę o tym nie zapominać, bo czasem trafiają się takie paszporty, że od 5 lat jest w systemie „gotowy do do wydania”. Osoba fizycznie pokazuje. No i osobom się udało przy przekraczaniu granicy, ale po co kusić los i później przechodzić przez nieprzyjemne tutaj jakieś dopytywanie ze strony funkcjonariusza granicznego. Tak że co do zasady składamy osobiście wniosek o paszport, odbieramy osobiście. Dzieci do lat 5 nie muszą być. Dzieci powyżej lat 5 muszą być. Odbieramy osobiście albo kurierem, ale trzeba wtedy okazać tą kopertę. W przypadku dzieci do lat 18 odebrać paszport może jeden z rodziców, także dzieci między 12. A między 5 a 18 rokiem życia. Tylko raz przyjdą do konsulatu, żeby w ich imieniu rodzice złożyli wniosek. Natomiast już odebrać paszport. Nie musimy drugi raz dzieci ciągać. Jeden z rodziców może przyjść i odebrać.
– Panie konsulu czy trzeba okazać dokument tożsamości odbierając paszport?
– Trzeba. Jeżeli osoba nadal ma ważny swój paszport, bo na przykład do utraty ważności obecnego paszportu jeszcze są dwa lata, ale już na przykład coraz mniej miejsc jest na stemple wizowe i osoba chce wcześniej uzyskać, wówczas musi nam przynieść obecny ważny paszport, albowiem osoba nie może mieć równocześnie dwóch ważnych paszportów, z pewnymi wyjątkami.
– Ode mnie zażądano kiedyś okazania kanadyjskiego prawa jazdy albo jakiegoś kanadyjskiego dokumentu.
– To kwestia tożsamości. Musimy osobę zweryfikować.
– Ale identyfikuje się biometryczne jest odcisk palca.
– Może pan też uciąć palca i my musimy mieć pewność co do odcisków i weryfikacji.
– Podobnie mogę mieć cudzy dokument…
– Są też osoby, są bliźniaki. Mieliśmy przypadki bliźniąt tutaj i też czasem jest trudno rozróżnić. Najłatwiej jest zawsze rodzicom. Natomiast innym osobom może być trudniej. Tak że dokument tożsamości zawsze trzeba mieć. Przychodząc do konsulatu musimy osobę zweryfikować.
– Tutejsze dokumenty tożsamości są respektowane.
– Jeżeli osoba nie ma ważnych polskich dokumentów, to też. A w systemie np. mam zdjęcie pana sprzed 10 lat. To ja pana zidentyfikuję na podstawie pana aktualnego ważnego dokumentu.
– Czyli dokument plus linie papilarne?
– Plus linie papilarne. Oczywiście są przypadki, gdzie osoby nie mogą złożyć odcisków palców, bo mają po prostu już zniszczone. Tak, jest chemia, jakiś uraz fizyczny, to też nie stanowi przeszkody. Po prostu w systemie jest odpowiednia adnotacja. Natomiast co do zasady odciski + zdjęcie zeskanowane to są dane biometryczne, które identyfikują osobę.
– Czy konsulat cokolwiek z tymi dokumentami robi? Skanuje, wprowadza do systemu. Mówię o dokumentach kanadyjskich, obcych?
– Dokumenty obce, których nie mamy w systemie skanujemy.
– Paszport kanadyjski jest skanowany?
– Tak. Kiedyś sprawy były prowadzone papierowo. Mamy archiwum, każda osoba ma teczkę. Były robione skany. Wnioski Państwo pamiętają, bo takie podłużne wnioski, które się wpisywało, kleiło się zdjęcie. To wszystko mamy i to dla nas jest bardzo duże ułatwienie. Jeżeli osoba po kilku latach do nas przychodzi i chce odnowić paszport. Natomiast rejestr dokumentów paszportowych wprowadził to, że teraz już takiego w papierze nic nie mamy, bo państwo przychodzą, podają nam.
– Nasze kanadyjskie prawo jazdy, wchodzi do systemu polskiego, systemu urzędniczego?
– Czy to jako dokument potwierdzający tożsamość, jest dołączany do jakby teczki elektronicznej osoby. Proszę się nie martwić, te dane są bezpieczne. Natomiast jeżeli później będzie kontrola i będzie pytanie na jakiej podstawie pan wydał panu Andrzejowi dokument, to ja, jeżeli tego nie zeskanuję, no to już nie mam jak, bo nie pójdę z archiwum teczki nie wyciągnę, bo już nie ma tej teczki. Fizycznie to jest w systemie. I dlatego te dokumenty, które wcześniej były wydawane, takich aktów już ja nie muszę skanować. Skanujemy przy okazji nadawania numeru PESEL. Natomiast dokumenty, jeżeli osoba cyklicznie odnawiała np. paszporty, to my mamy podgląd pod te paszporty. I ja widzę tak i tutaj też dodatkowo skanować nie musimy. No to mówię no, elektronicznie jest teraz ta teczka i każdy wniosek powinien być pełny i na każdym wniosku konsul powinien później móc udowodnić, na jakiej podstawie danej osobie wydał paszport. c.d.n.