Japońska agencja prasowa podaje, że w odpowiedzi na nowe cła Honda może przenieść część kanadyjskiej produkcji samochodów do USA. Premier Ontario stanowczo zdementował te doniesienia.
Z raportu gazety finansowej Nikkei wynika, że firma rozważa przeniesienie produkcji modeli CR-V i Civic do USA, tak aby móc pokryć 90 proc. sprzedaży w USA za pomocą pojazdów produkowanych w tym kraju.
Na początku kwietnia Stany Zjednoczone nałożyły 25-procentowe cła na wszystkie importowane pojazdy , w tym te wyprodukowane w Kanadzie, pomimo umowy o wolnym handlu, co znacznie podniosło koszty dla wszystkich importerów.
Z raportu Nikkei wynika, że Honda zamierza zwiększyć produkcję w USA o 30 procent w ciągu najbliższych kilku lat, zatrudniając więcej pracowników i wydłużając zmiany w swoich zakładach w USA, w których produkowane są również modele CR-V i Civic.
Zapytany o raport, premier Doug Ford powiedział, że plan zakłada utrzymanie działalności Hondy w Kanadzie.
„Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby chronić ludzi i ich miejsca pracy” – powiedział Ford. „I o to właśnie chodzi w tym przemówieniu tronowym, o to, aby chronić miejsca pracy ludzi, chronić społeczności i przedsiębiorstwa w całej prowincji. Musimy usprawnić procesy, aby być bardziej konkurencyjnymi na całym świecie”.
Zakłady Hondy w Alliston w Ontario zatrudniają około 4200 pracowników, a w 2023 roku wyprodukowano w Kanadzie około 375 000 pojazdów.
Ford powiedział, że rozmawiał z Dave’em Jamiesonem, prezesem Honda Canada, który poinformował premiera, że Honda chce zwiększyć produkcję w USA, ale obecnie wykorzystuje swoje moce produkcyjne w 100 procentach.
W zeszłym roku prawie 40 procent globalnej sprzedaży Hondy pochodziło ze Stanów Zjednoczonych, co czyniło je największym rynkiem firmy. Producent samochodów sprzedał tam około 1,4 miliona pojazdów — w tym linię Acura — przy czym około 40 procent tych aut pochodziło z Kanady lub Meksyku.
W poniedziałek prezydent Donald Trump zasugerował , że może czasowo zwolnić przemysł samochodowy z ceł, które wcześniej nałożył na ten sektor, aby dać producentom samochodów czas na dostosowanie swoich łańcuchów dostaw.