W czwartek Chiny pomyślnie wystrzeliły załogowy statek kosmiczny Shenzhou-20, wysyłając trzech astronautów na orbitującą stację kosmiczną w celu odbycia sześciomiesięcznej misji.
Statek kosmiczny, na szczycie rakiety nośnej Long March-2F, wystartował z Centrum Startowego Satelitów Jiuquan w północno-zachodnich Chinach.
Około 10 minut po starcie statek kosmiczny oddzielił się od rakiety i wszedł na wyznaczoną orbitę.
Następnie statek kosmiczny wykona szybkie, automatyczne połączenie i zadokuje do stacji kosmicznej Tiangong, a załoga Shenzhou-20 dokona przekazania łączności z załogą Shenzhou-19 na orbicie.
Załoga Shenzhou-20, składająca się z dowódcy misji Chen Donga oraz astronautów Chen Zhongrui i Wang Jie, podejmie się szeregu zadań, w tym eksperymentów naukowych, testów aplikacyjnych, działań pozapojazdowych i obsługi ładunków.
Ich misja obejmuje również instalowanie urządzeń ochronnych przed śmieciami kosmicznymi oraz rozmieszczanie i pobieranie ładunków i sprzętu pozapojazdowego. Będą również uczestniczyć w edukacji naukowej, działalności społecznej i innych eksperymentalnych działaniach na pokładzie.
Warto odnotować, że misja Shenzhou-20 stanowi pierwsze chińskie badanie kosmiczne dotyczące regeneracji płazińców, organizmu znanego z niezwykłej zdolności do odtwarzania organów, powiedział Lin Xiqiang, rzecznik CMSA, na konferencji prasowej przed startem w środę.
„Ten projekt pogłębi naszą wiedzę na temat podstawowych mechanizmów regeneracji na poziomie indywidualnym i może zapewnić wgląd w kwestie zdrowia człowieka związane z urazami wywołanymi przez przestrzeń kosmiczną” – powiedział Lin.
Jeśli chodzi o bakterie Streptomyces, które mogą odegrać kluczową rolę w zdrowiu gleby i odporności roślin, w ramach powiązanego eksperymentu zbadane zostaną wzorce ekspresji substancji czynnych i enzymów mikrobiologicznych w środowiskach kosmicznych, co ma na celu stworzenie podstaw do opracowywania technologii i produktów mikrobiologicznych wykorzystujących zasoby kosmiczne – dodał.
Oprócz trzech eksperymentów biologicznych załoga przeprowadzi również 59 eksperymentów naukowych i testów technologii kosmicznych, obejmujących takie dziedziny, jak nauka o życiu kosmicznym, fizyka mikrograwitacji i nowe technologie kosmiczne. Przełomów można się spodziewać w takich obszarach, jak uprawa chipów organoidowych z unaczynionym mózgiem oraz badanie przygotowywania wysokotemperaturowego materiału nadprzewodzącego w kosmosie.
Na chińskiej stacji kosmicznej zrealizowano już ponad 200 projektów naukowych. Na orbitę wysłano prawie 2 tony materiałów naukowych i sprzętu użytkowego, a na Ziemię sprowadzono prawie 100 próbek eksperymentalnych.
„Obecnie prowadzimy eksperymenty naukowe dotyczące kosmosu zgodnie z planem, a wszystkie projekty przebiegają sprawnie” – powiedział Lin.
Lin powiedział prasie, że czwarta grupa astronautów w kraju przechodzi szkolenie z podstawowej teorii lotów kosmicznych oraz szereg ćwiczeń, obejmujących m.in. trening psychologiczny i naukę adaptacji do warunków kosmicznych, a także specjalistyczne sesje szkoleniowe.
Oczekuje się, że spośród tej grupy astronauci ze specjalnych regionów administracyjnych Hongkongu i Makau, wybrani na specjalistów ds. ładunku, odbędą swój pierwszy lot kosmiczny już w 2026 roku.
Według Lina, Chiny wybiorą i przeszkolą dwóch pakistańskich astronautów do misji kosmicznych, a jeden z nich będzie pełnić funkcję specjalisty ds. ładunku użytecznego w przyszłym locie na chińską stację kosmiczną.
Chiny prowadzą również rozmowy z innymi państwami na temat ewentualnego udziału zagranicznych astronautów w przyszłych misjach na stacji kosmicznej.
Shenzhou-20 jest 35. misją lotniczą chińskiego programu załogowych lotów kosmicznych oraz piątą misją załogową na etapie wdrażania i rozwoju chińskiej stacji kosmicznej.
Jest to również 571. misja rakiety nośnej Długi Marsz i 20. misja statku kosmicznego Shenzhou.
na podstawie informacji Ministerstwa Obrony Narodowej ChRL