Kanadyjczycy, którzy zgromadzili się na placu Świętego Piotra na pogrzebie papieża Franciszka, stwierdzili, że stosunkowo prosta ceremonia wydawała się godnym pożegnaniem słynącego ze skromności papieża.
W uroczystości Kanadę reprezentowała gubernator generalny Mary Simon
Wielu uczestników wzruszała prostota ceremonii.
Dla Simon, pierwszej rdzennej gubernator generalnej Kanady, ceremonia ta przypomniała wszystko, co Franciszek zrobił – nie tylko dla katolików, ale także dla marginalizowanych ludzi na całym świecie.
„Myślałam o jego podróży do Kanady i o tym, jak zainspirował mnie i innych do tego, by nadal okazywać współczucie, zrozumienie i szacunek, bo taki był jego sposób na życie” – powiedziała.
Stwierdziła, że obecność wśród żałobników na jego pogrzebie była dla niej niezwykle wzruszająca.
„Wydawało się, że nadszedł taki moment w historii, w którym świat zatrzymał się, by docenić człowieka, który tak wiele zrobił dla ludzkości” – powiedziała Simon.
Franciszek zmarł w poniedziałek w wieku 88 lat i jest wspominany jako papież, który podczas swojego 12-letniego pontyfikatu poświęcał się budowaniu mostów i okazywaniu współczucia marginalizowanym grupom.
Prezydent Polski Andrzej Duda, USA Donald Trump, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Francji Emmanuel Macron byli wśród głów państw obecnych w sobotę. Przyjechało około 130 delegacji, co najmniej 50 głów państw i 10 panujących władców.
Oprócz Gubernatora Generalnego Kanady w uroczystości wzięli udział najważniejsi przywódcy rdzennej ludności oraz prezes Sądu Najwyższego Richard Wagner.
Premier Mark Carney nie był obecny z powodu federalnej kampanii wyborczej. Wybory są w poniedziałek.
Watykan poinformował, że Franciszek zmarł na skutek udaru i niewydolności serca.
Papież zostanie pochowany w niszy w Bazylice Santa Maria Maggiore, w której znajduje się jego ulubiona ikona Matki Boskiej, której był szczególnie oddany.
„Teraz, gdy Julian jest wolny, wszyscy przyjechaliśmy do Rzymu, aby wyrazić wdzięczność naszej rodziny za wsparcie papieża podczas prześladowań Juliana. Nasze dzieci i ja mieliśmy zaszczyt spotkać się z papieżem Franciszkiem w czerwcu 2023 r., aby omówić, jak uwolnić Juliana z więzienia Belmarsh. Franciszek napisał do Juliana w więzieniu, a nawet zaproponował udzielenie mu azylu w Watykanie”. napisała na X – Stella Assange
“Now Julian is free, we have all come to Rome to express our family’s gratitude for the Pope’s support during Julian’s persecution. Our children and I had the honor of meeting Pope Francis in June 2023 to discuss how to free Julian from Belmarsh prison. Francis wrote to Julian in… pic.twitter.com/1B4iNp31Is
— WikiLeaks (@wikileaks) April 26, 2025
Pope Francis’ first miracle pic.twitter.com/W6eYOiu4n1
— Catholic Sat (@CatholicSat) April 26, 2025