Jak czytamy, “badania naukowe sugerują, że zmiana klimatu powoduje nagłe i ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym nagłe wahania temperatury, które mogą destabilizować krytyczną infrastrukturę, taką jak sieci energetyczne”.

Analiza portugalskiego operatora sieci energetycznej  wykazała, że ​​gwałtowne zmiany temperatury w Hiszpanii spowodowały „anormalne oscylacje” w liniach przesyłowych wysokiego napięcia, co doprowadziło do awarii synchronizacji w całej połączonej europejskiej sieci energetycznej. Zjawisko to, znane jako „indukowane zaburzenie atmosferyczne”, zakłóciło stabilność sieci i wywołało kaskadę awarii technicznych. Chociaż takie zdarzenia są rzadkie, stają się coraz bardziej prawdopodobne w świecie, w którym zmiany klimatyczne wzmacniają częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Xavier Rodó, klimatolog z Barcelona Institute for Global Health, podkreślił ustalenia , zauważając, że „ponad 60% wszystkich badanych regionów doświadczyło wyraźnych i drastycznych zmian pod względem zwiększonej częstotliwości przejścia tych ekstremów pogodowych w ciągu kilku dni”. Taka zmienność może przytłoczyć infrastrukturę zaprojektowaną do działania w przewidywalnych parametrach klimatycznych, czyniąc systemy podatnymi na awarie.  Nagłe zmiany temperatury mogą powodować fizyczne naprężenia na liniach przesyłowych, co prowadzi do anomalii, takich jak oscylacje obserwowane w Hiszpanii. Ponadto ekstremalne zjawiska pogodowe mogą zakłócić równowagę między podażą energii a popytem, ​​jak miało to miejsce podczas blackoutu w kwietniu 2025 r., kiedy zużycie energii elektrycznej w Hiszpanii spadło o 50% w ciągu kilku godzin.
Podczas gdy REN przypisuje blackout zakłóceniom atmosferycznym, rozważano również inne teorie, w tym cyberataki i fizyczne usterki sieci. Nie znaleziono jednak dowodów sabotażu, co sprawia, że ​​najbardziej prawdopodobnym wyjaśnieniem jest wyjaśnienie atmosferyczne.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU