Rosja i Wenezuela rozszerzą współpracę techniczno-wojskową “w celu zwiększenia wenezuelskiej zdolności obronnej” – oświadczył w Caracas szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na zakończenie rozmów z prezydentem Nicolasem Maduro, którego Moskwa popiera.
Siergiej Ławrow potępił w czwartek politykę zagraniczną USA w Wenezueli, krytykując amerykańskie „prowokacje” i twierdząc, że USA próbują stworzyć coś, co nazwał pretekstem do interwencji wojskowej.
Wenezuelą zacieśniały się za rządów zmarłego w 2013 roku Hugo Chaveza i jego następcy, którym stał się Maduro. W ciągu minionych 18 lat Rosja i Wenezuela podpisały ok. 300 umów o współpracy. W październiku ub. roku Maduro podpisał z Rosją liczne szczegółowe porozumienia w kwestii współpracy wojskowej.
Obecnie Wenezuela, której Stany Zjednoczone przestały dostarczać zaawansowanej technicznie broni (czołgów i samolotów bojowych), dysponuje co najmniej 20 jednostkami operacyjnymi rosyjskich bombowców Su-30, których charakterystyka bojowa jest zbliżona do amerykańskich F-15E Strike Eagle.
W budowie znajduje się wenezuelska fabryka karabinów Kałasznikow, które znajdują się na uzbrojeniu armii wenezuelskiej.
Według rosyjskiej agencji Interfax, wartość rosyjsko-wenezuelskich kontraktów wojskowych wynosi obecnie ok. 11 miliardów dolarów.
Ławrow oświadczył, że przygotowane w trakcie jego rozmów w Caracas porozumienia wojskowe zostaną podpisane w maju 2020 roku podczas spotkania rosyjsko-wenezuelskiej komisji międzyrządowej wysokiego szczebla.
Nawiązując do napiętej sytuacji politycznej w Wenezueli, Ławrow wyraził poparcie dla “polityki dialogu narodowego” jako właściwego mechanizmu do rozwiązywania wewnętrznego kryzysu w Wenezueli.
Amerykański specjalny wysłannik ds. Wenezueli Elliot Abrams ostrzegł, że “Rosjanie wkrótce się przekonają, iż ich nieustająca pomoc dla Maduro nie pozostanie bez następstw”, a w najbliższych tygodniach” Stany Zjednoczone podejmą różne działania, które unaocznią poważne zamiary USA wobec Wenezueli.
Ławrowa wypowiadał się podczas wizyty w Meksyku, tymczasem rząd Meksyku robi wszystko, aby uniknąć antagonizowania administracji Trumpa, spełniając żądania USA dotyczące imigracji i innych kwestii, aby uniknąć amerykańskich reperkusji.
Rosja i Stany Zjednoczone wielokrotnie starły się o Wenezuelę, w której rosyjskie koncerny naftowe i doradcy wojskowi odgrywają kluczową rolę we wspieraniu socjalistycznego rządu prezydenta Nicolasa Maduro.
Stany Zjednoczone i dziesiątki innych krajów uznają lidera opozycji Juana Guaido, który usiłował obalić Maduro, jako prawowitego prezydenta Wenezueli.
Waszyngton nałożył sankcje w celu wyparcia Maduro.
Ławrow potępił próby usunięcia Maduro jako „niecelowe” i powiedział, że groźby Waszyngtonu wobec Wenezueli są bezproduktywne.
Ławrow powiedział, że Stany Zjednoczone są zaangażowane w „prowokacje” w Wenezueli.
„Rosja i Meksyk zgadzają się, że będzie to kategorycznie niedopuszczalne” – dodał Ławrow, cytowany przez TASS.
Ławrow spotkał się w czwartek ze swym meksykańskim odpowiednikiem Marcelo Ebrardem.
Podczas gdy Ławrow mówił ciepło o wspólnej wizji Ameryki Łacińskiej z Meksykiem, jego meksykański odpowiednik Ebrard nie wystąpił z nim publicznie.