W Rosji, gdzie w niedzielę przypadała prawosławna Wielkanoc, pandemia koronawirusa wymusiła zamknięcie cerkwi m.in. w Moskwie, gdzie jest najwięcej zachorowań. Nabożeństwa w wielu regionach odbyły się bez udziału wiernych, w niektórych świątynie były otwarte.
Liturgia w nocy z soboty na niedzielę w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, głównej świątyni prawosławnej Rosji, odbyła się bez udziału wiernych. Zwierzchnik Rosyjskiej Moskwy Prawosławnej patriarcha Cyryl odprawił mszę w niemal pustym gmachu, który zwykle w Wielkanoc przepełniony jest wiernymi. Uroczysta procesja odbyła się wewnątrz świątyni, a nie na zewnątrz, jak jest to co roku.
W 2019 roku na nabożeństwie wielkanocnym w soborze obecny był prezydent Rosji Władimir Putin i ówczesny premier Dmitrij Miedwiediew z małżonką. Nikt z przedstawicieli władz nie pojawił się w tym roku w świątyni, choć ich obecność w cerkwi podczas głównych świąt prawosławnych stała się już tradycją. Kreml zapowiadał, że Putin w tym roku zapali świecę w kaplicy w swojej rezydencji w Nowo-Ogariewie pod Moskwą.
W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy sugerujące, że w niektórych cerkwiach w Moskwie nocne nabożeństwa jednak się odbyły.
W Petersburgu podczas mszy w Soborze Kazańskim obecni byli duchowni, wolontariusze i dziennikarze. Po raz pierwszy od 30 lat świątynia ta była zamknięta dla wiernych. W kilku innych świątyniach w tym mieście małe grupy wiernych pojawiły się jednak na liturgii. W Nowosybirsku, gdzie nabożeństwa odbywały się w zamkniętych cerkwiach, kilkadziesiąt osób mimo to przyszło pod świątynie.
Niezależny portal Meduza podał, że w Permie w cerkwi Wszystkich Świętych było kilkadziesiąt osób, które – jak wynika z transmisji nabożeństwa – kolejno ucałowały ikonę zdejmując maseczki ochronne.
Świątynie otwarte były m.in. w republikach leżących w azjatyckiej części Federacji Rosyjskiej: Buriacji, Tuwie i Jakucji, a także w obwodzie leningradzkim – którego centrum jest Petersburg; jak również w Kraju Chabarowskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie i w europejskich obwodach Rosji: wołgogradzkim, twerskim, orłowskim i jarosławskim. Wiernych w nich było jednak dużo mniej niż zwykle. Wielu założyło maseczki ochronne.
W 2019 roku w nabożeństwach w Wielkanoc uczestniczyło ponad 4 mln Rosjan.
Przed tegorocznym świętem patriarcha Cyryl wezwał wszystkich wiernych – nie tylko w Moskwie, ale na terenie całego kraju – by w Wielkim Tygodniu modlili się w domach i oglądali transmisje nabożeństw. W Moskwie władze duchowne zadecydowały o zamknięciu cerkwi na wniosek głównego lekarza sanitarnego stolicy. Pozostałe regiony Federacji Rosyjskiej samodzielnie decydowały, czy w Wielkanoc cerkwie są otwarte czy też zamknięte.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)