Polskie IT podbija rynki zagraniczne

Polskie spółki z branży IT zaczynają coraz śmielej konkurować na rynkach zagranicznych. Szczególnie dobrze radzą sobie specjalistyczne spółki zajmujące się tworzeniem oprogramowania, czyli tzw. “Software house”.
Polskie firmy posiadają bogate zaplecze wysoce wykwalifikowanych programistów, którzy dzięki komunikacji w j. angielskim, stają się bardzo cennym wsparciem dla wielu firm z Europy, USA czy Kanady.

Polskie spółki IT to już nie tylko tania siła robocza
Polska od wielu lat sukcesywnie zmierza w kierunku trwałej zmiany wizerunku i przestaje być kojarzona tylko z dostarczycielem taniej siły roboczej, szczególnie w jednym z najmocniejszych sektorów gospodarki jakim jest IT. Zagraniczne firmy coraz częściej szukają tam wykwalifikowanych specjalistów w obszarze produkcji oprogramowania, postrzegając ich jako kandydatów na stałą i długofalową współpracę, a nie tylko jako forma outsourcingu usług i sposobu obniżenia kosztów.
Co warto zauważyć, współczynnik cena do jakości to w przypadku polskich firm z branży IT nr 1 na świecie, gdyż przy konkurencyjnych cenach, jest tam jednocześnie duży nacisk na jakość tego co tworzone. Polscy programiści są od wielu lat w ścisłej czołówce wielu rankingów, a bariera językowa w przypadku młodego pokolenia już nie istnieje.

Branża E-commerce rośnie w siłę
W czasach epidemii szczególnie mocno rozwija się branża E-commerce, która już od dłuższego czasu systematycznie rosła w siłę. Wiele podmiotów odwlekało w czasie inwestycje konieczne do realizacji sprzedaży internetowej, jednak teraz sytuacja zmusza je do nadrobienia zaległości. Z kolei firmy które już wcześniej zainwestowały w rozwój, notują teraz skokowy wzrost sprzedaży w sieci.
Jednocześnie, rozwój E-commerce w firmie nie jest to proces łatwy i szybki, co oczywiście wiąże się często z wysokimi kosztami takiej inwestycji. Natomiast doświadczenie polskich spółek, i wspomniany
współczynnik cena do jakości, pozwala zoptymalizować te wydatki, nie marnując cennych zasobów.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Software House przybywa z pomocą
W ten trend idealnie wpisują się spółki specjalizujące się w tworzeniu oprogramowania, tzw. “Software house”. Przedsiębiorstwa te zajmują się przede wszystkim tworzeniem aplikacji dedykowanych, idealnie skrojonych na potrzeby klienta. Często mylone z popularnym outsourcingiem usług IT, są jednak czymś więcej niż zwykłym wynajęciem zasobów.
Zbierając przez wiele lat doświadczenie na rodzimym rynku, podmioty te mogą zaoferować pełne wsparcie w procesie tworzenia oprogramowania na najwyższym światowym poziomie. Proces ten obejmuje m.in. analizę procesów biznesowych klienta, tworzenia specyfikacji funkcjonalnej, testowania aplikacji oraz jej integracji z innymi systemami.

Co oferują spółki typu Software house?
Typowy Software house, posiada kompetencje w zakresie tworzenia systemów e-commerce, wspierania zarządzania relacjami z klientami (CRM), lub też systemów zarządzania treścią (CMS). Jednak to tylko wycinek z szerszego
spektrum oferowanych specjalizacji.
Wiele firm oferuje także wsparcie w optymalizacji pozycjonowania stron w wyszukiwarkach internetowych (SEO), wsparcie rozwoju aplikacji pod względem User Experience (UX), czy obsługę infrastruktury w oparciu o
Cloud computing.
W ofercie nierzadko można znaleźć także nowe trendy jak wsparcie przez algorytmy tzw. “sztucznej inteligencji” (ang. AI) czy tworzenie aplikacji mobilnych.

Miejsce na rynku dla małych i dużych
Co warto wspomnieć, zapotrzebowanie rynku zagranicznego na usługi Software house, są na tyle duże, że jest w nim miejsce zarówno dla dużych podmiotów, jak i małych solidnych firm z jednym lub dwoma zespołami do produkcji oprogramowania.
Gdy mowa o dużych spółkach, jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest Comarch. Według raportu ITWiz Best 100 2018 jest on największym eksporterem w polskim sektorze IT, a w 2017 r. z eksportu Comarch uzyskał prawie 47 proc. z 350,6 mln zł przychodów.
Patrząc na rynek z drugiego bieguna, jest masa małych podmiotów, o których nie jest głośno w mediach, ale które mają swoje stałe miejsce na tym rynku. Wiele tych firm tak jak choćby www.Foster-IT.ca, są to podmioty które dopiero wchodzą na rynki zagraniczne, ale mają za sobą już solidny bagaż doświadczenia na rynku polskim.

Polskie IT nadąża za trendami
Doświadczenie i kompetencje polskich spółek IT, podążają za wciąż zmieniającymi się trendami krótko i długofalowymi. W jakim kierunku będą zmieniać się priorytety inwestycji i trendy na rynku, co pomoże firmie odnieść sukces – wskazuje analiza ekspertów IDC.
Chmura przyspieszy. Do końca 2021 r., 80 proc. przedsiębiorstw korzystając z doświadczeń zdobytych w 2020 r., wprowadzi narzędzia i procesy umożliwiające przejście na infrastrukturę i aplikacje oparte na chmurze, dwukrotnie szybciej niż przed pandemią. Dyrektorzy IT muszą przyspieszyć transformację do chmury, aby zachować zdolność konkurowania i zwiększyć cyfrową odporność firmy.

Tym samym wpłynie to na jeszcze większe zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie, gdyż sam proces migracji zwykle nie jest rzeczą prostą, i wymaga kompleksowego przeglądu i indywidualnego podejścia. Te know-how posiada już wiele polskich spółek, które zebrały te doświadczenia przez ostatnie lata.

Stała współpraca a luka kulturowa
Niezwykle istotny dla stałej, długofalowej i owocnej współpracy jest fakt, że nie istnieje praktycznie luka kulturowa pomiędzy osobami z USA, Kanady, czy Europy, w odróżnieniu od Indii czy Chin – czyli dwóch najpopularniejszych kierunków na outsourcing usług w IT.
Co równie ważne, nie trzeba przejmować się problemami z komunikacją, ponieważ Polska uplasowała się na 9 miejscu w światowym rankingu EF English Proficiency Index 2015, oraz na 10 miejscu w roku 2016, wyprzedzając znacznie większość krajów z Europy Wschodniej.

Produkcja nowoczesnego oprogramowania, spełniającego coraz bardziej wyśrubowane wymogi pędzącego świata, nie jest rzeczą łatwą. Potrzeba do tego zespołu ekspertów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu, będą w
stanie nie tylko doprowadzić projekt do końca, ale także na bieżąco doradzać i korygować kurs.

Polskie spółki IT typu Software house, dojrzały już do tej roli, i co więcej dzięki nieobecności luki kulturowej i językowej, potrafią świadczyć te usługi także na rynkach zagranicznych. Jednocześnie poziom cenowy takich usług świadczonych na wysokim poziomie, staje się bardzo atrakcyjny, szczególnie dla klientów z zagranicy.

Napisał: Tom Bigoszewski
www.foster-it.ca

Współpraca: Maria Szpara