Wiele korzyści i dużo mniejsze koszty, tak można określić przyczynę wzrostu popularności wieprzowiny. Łatwa hodowla trzody, która jest praktycznie wszystko żerna, nieskomplikowane warunki chowu i stosunkowo duża odporność.  Gdy dodamy jeszcze do tego wzrost populacji ludności na świecie to mamy ważny powód, dlaczego w ostatnich latach wieprzowina stała się niemal powszechna.

Kuchnia staropolska długo ze sporą nieufnością podchodziła do wieprzowiny, lecz nie zapomniano o niej całkowicie, wspomnę tylko szynki, kiełbasy i wiele innych wyrobów, na chłopskich, szlacheckich i królewskich stołach. Kolekcjonowano i często stosowano stare przepisy, dzięki którym stoły uginały się pod ciężarem mięs, a dużą zasługę w tym temacie mają myśliwi, to oni pielęgnowali wszelkie receptury na potrawy z dzika i słynne bigosy królewskie które wieńczyły niemal każde polowanie.

Zapraszam zatem do spróbowania potraw, które w pierwotnej wersji zawierały mięso dzika, uwspółcześnione wieprzowiną, na nowo odkrywają zapomniane smaki.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

WIEPRZOWINA PO POLSKU

1kg karkówki wieprzowej

sól zmiękczająca mięso

1 łyżka miodu

4 łyżki oleju

1 łyżka musztardy sarepskiej

1 cebula

3 ząbki czosnku

Marynata Staropolska do mięs

Mięso umyć, natrzeć solą zmiękczającą mięso (peklówką), wstawić na noc do lodówki.

Na drugi dzień Marynatę Staropolską wymieszać z olejem, miodem, musztardą i natrzeć tak przygotowaną karkówkę. Czosnek pokroić w cienkie plasterki, cebulę także i położyć na mięso. Całość zawinąć solidnie w folię aluminiową, wstawić do piekarnika i piec ok. 70 minut w temperaturze ok. 200stopni. Mięso można podawać na zimno lub jako danie obiadowe.

(używam marynaty staropolskiej, gdyż samodzielne zebranie ziół w dzisiejszych czasach jest niemal niewykonalne)

KARKÓWKA Z PATELNI

Mięso ma piękny brązowy kolor i rozpływa się w ustach.

Składniki na dwie porcje:

2 plastry karkówki grubość ok 2-3 cm
7 łyżek ocet winny z czerwonego wina
5 łyżek sos sojowy ciemny
pieprz kolorowy wg. uznania
olej do smażenia 3-4 łyżki

Umyte płaty mięsa delikatnie rozbijamy (dosłownie po parę klapsów, żeby ich za bardzo nie rozklepać). Następnie przekładamy do miski. Wlewamy ocet, sos sojowy i dodajemy pieprz. Przemieszać i wstawić do lodówki najlepiej na całą noc. Na patelni rozgrzać olej i smażyć karkówkę pod przykryciem około 20 minut (w międzyczasie przewrócić) Potem zdjąć pokrywę i smażyć na brązowy kolor, do czasu wyparowania octu winnego. Podawać z ulubionymi dodatkami.

KARKÓWKA Z PODLASIA

Składniki:

2 łyżki powideł śliwkowych

1kg karkówki

1 cebula

2 ząbki czosnku

½ szkl. Ketchupu (sosu pomidorowego)

½ szkl oleju

1 łyżka sosu sojowego

Karkówkę kroimy na plastry, lekko rozbijamy. Przyprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy powidła, ketchup, olej i sos sojowy. Do tego dodajemy pokrojoną cebulę i czosnek. Karkówkę przekładamy schodkowo na przemian polewając sosem. Odstawiamy na parę godzin. Pieczemy ok. 45 min do godziny w temperaturze 180-200 st.C, w naczyniu żaroodpornym polewając powstającym sosem. Podajemy z ulubionymi dodatkami. Smacznego.

KARKÓWKA W PYSZNYM SOSIE WŁASNYM

5 plastrów karkówki

przyprawa do karkówki (klasyczna)

1 starta mała marchew

1 łyżka pokrojonej w kostkę cebuli

1 liść laurowy

6 ziarenek pieprzu czarnego

3-4 ziarenka ziela angielskiego

  1. 0,5 l wody

1 łyżka mąki

pół łyżeczki majeranku

sól, pieprz,

mąka do obtaczania

olej do smażenia

UWAGA: Mięso solimy dopiero na koniec, aby nie zrobiło się twarde!

Karkówkę myjemy, osuszamy ręcznikiem papierowym, nacieramy przyprawą do karkówki i obtaczamy w mące. Następnie na rozgrzanym oleju obsmażamy karkówkę z obu stron na złoty kolor. Olej, który nam został z karkówki zostawiamy!!!!

Do garnka wrzucamy, pokrojoną cebulę, obsmażoną karkówkę wraz z 3 łyżkami oleju z karkówki, startą marchew, ziarnisty pieprz, liść laurowy, majeranek i ziele angielskie. Przez chwilę wszystko razem smażymy na małym ogniu, a następnie dolewamy wodę i mieszamy. Całość gotujemy przez ok.20 minut do miękkości mięsa często mieszając, aby karkówka nie przywierała do garnka. W między czasie dodajemy pieprz.     Pod sam koniec gotowania, gdy karkówka będzie już miękka doprawiamy sos solą, przyprawa uniwersalna i zagęszczamy zawiesiną z mąki i wody. Smacznego.