Mówi się, że historia sosu Teriyaki wywodzi się od wczesnych imigrantów japońskich, którzy osiedlili się na Hawajach, i którzy stworzyli charakterystyczną marynatę przy użyciu lokalnych produktów, takich jak sok ananasowy, który zmieszali z sosem sojowym i swoim tradycyjnym sake. W końcu narodził się sos, który wielu zachwycił, a większość ludzi nazywa go Teriyaki. Jego składniki to cukier brązowy, skrobia kukurydziana do zagęszczania, sake Mirin (wino z ryżu), sos sojowy i cukier, opcjonalnie czosnek, imbir. Podczas gotowania pokrywa potrawę błyszczącą warstwą i ma niepowtarzalny słono, słodko, kwaśny smak.
ORYGINALNY JAPOŃSKI SOS TERIYAKI zawiera:
proporcje na jedno danie dla 2os, wszystkie produkty dostępne w supermarketach
60 ml shoyu (japońskiego sosu sojowego), (Kikoman)
2 łyżki Mirin,
1 łyżka kopiata drobnego cukru trzcinowego.
Opcjonalnie można dodać olej sezamowy, skrobię do zagęszczenia
UWAGA: pomnażając proporcje można przygotować sobie większą ilość sosu i przechowywać go w lodówce w szklanej zamykanej butelce. Można doprawić imbirem i czosnkiem wg upodobania.
KURCZAK W SOSIE TERIYAKI, Z BRĄZOWYM RYŻEM
Składniki
3 porcje
- 450 g filetów z kurczaka
1 łyżka oleju roślinnego
5 łyżek sosu sojowego (jasnego)
2 łyżki octu ryżowego lub soku z limonki
2 łyżki syropu klonowego lub miodu lub cukru trzcinowego
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki startego imbiru
Ryż smażony z warzywami
100 g brązowego ryżu (1 torebka)
1/2 cebuli
1 łyżeczka oliwy
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka startego imbiru
1/2 czerwonej papryki
1/2 szklanki zielonego groszku
2 łyżeczki sosu sojowego do ryżu
1 łyżeczka oleju sezamowego do ryżu
Oraz 2 łyżki uprażonego sezamu, szczypiorek
Filety oczyścić z błonek. Na patelnię wlać olej oraz składniki sosu Teriyaki: sake, sos sojowy, ocet ryżowy, syrop klonowy (lub miód lub cukier trzcinowy). Dodać starty czosnek i imbir, zagotować. Włożyć filety z kurczaka i przykryć patelnię. Dusić przez ok. 5 minut na umiarkowanym ogniu, przewrócić na drugą stronę i powtórzyć gotowanie pod przykryciem przez następne 5 minut. Zdjąć pokrywę i gotować przez 5 minut, w międzyczasie 1 – 2 razy przewracając mięso. Posypać uprażonym sezamem i szczypiorkiem.
Ugotować wcześniej brązowy ryż w osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu (zwykle ok. 30 – 35 minut, ale warto sprawdzić). Odcedzić.
Ryż smażony z warzywami: na patelnię wlać oliwę, zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Pod koniec dodać starty czosnek i imbir. Dodać groszek i mieszając smażyć przez ok. minutę. Dodać pokrojoną w kosteczkę paprykę i smażyć mieszając przez ok. 1 – 2 minuty. Dodać ryż, sos sojowy i olej sezamowy, mieszając chwilę podsmażać. Gotowe.
TERIYAKI – Z WOŁOWINĄ I MAKARONEM
Super pomysł na jedzenie. To smażone danie jest słono słodkie, pikantne i szybkie!
Składniki
200g makaron ryżowy
450g stek z polędwicy wołowej, przycięty, cienko krojony
1/2 szklanki sosu Teriyaki (przepis powyżej)
1 miarka masła
2 ząbki czosnku, pokruszone
5cm kawałek świeżego imbiru, obrany, drobno starty
2 czerwone cebule, cienkie plasterki
1 garść ugotowanej na lekko twardo fasolki szparagowej (OPCJA)
150 g kiełków fasoli mung
Umieść makaron w żaroodpornej misce. Zalej wrzącą wodą. Odłóż na 5 minut. Odcedzić i przepłukać pod zimną wodą.
Tymczasem umieść wołowinę w naczyniu szklanym lub ceramicznym. Zalej połowę sosu Teriyaki. Przykryć folią plastikową i przechowywać w lodówce przez 15 minut. Odcedź wołowinę. Połącz pozostały sos Teriyaki, kolbę, czosnek i imbir w dzbanku.
Podgrzej wok na średnio-wysokim ogniu. Spryskaj cebulę olejem. Smażyć przez 1 minutę. Dodaj połowę wołowiny. Smażyć przez 1 minutę lub do zrumienienia. Usuń do miski. Powtórzyć z pozostałą wołowiną.
Smaż ugotowaną fasolę szparagową przez 1 minutę. Dodaj usmażoną wołowinę, makaron i mieszankę sosów. Smaż przez 1 minutę lub do zagotowania sosu. Zmniejsz ogień na mały. Dodaj kiełki fasoli. Mieszaj i ogrzewaj, aż kiełki fasoli po prostu uwiędną. Podawaj gorące z ryżem i sałatkami.