Kochani…… na przekór losowi i doniesieniom ze świata Chiny to nie tylko zakłamana władza zarażająca korona wirusem, ale i genialna kuchnia która jest ponad podziałami, ponad fobiami bo każdy z nas lubi dobre jedzonko.

        Czasami odnoszę wrażenie, że nawet wszechwiedzący Stwórca nie do końca orientuje się w splątanych życiowych ścieżkach ludzi. A my w trakcie tych swoich „podróży” spotykamy ludzi, którzy wywierają ogromny wpływ na nasze dalsze życie. Jedni spotykają swoją miłość, inni przyjaciół, a ja spotkałem Mistrza, mentora moich zmagań kulinarnych. Od wielu lat jestem zakochany w kuchniach dalekiego wschodu i od czasu do czasu przeżywam renesans tego uczucia, czy to pod wpływem podróży na daleki wschód czy po spotkaniu z człowiekiem, który mnie zainspiruje. Tym razem spotkałem mistrza Zhang. Człowieka o ogromnej wiedzy, serdecznego, przyjaznego niemal kumpla, który z uśmiechem dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem w kuchniach państwa środka (Chiny). Każdy region ma swój odmienny charakter i smak.

        Jon Zhang to Mistrz Sztuki Kulinarnej i Mentor kulinarny z tytułem Narodowy Kucharz Senior.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

        To jak tytuł profesorski z nauk ścisłych. Jest kucharzem z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży kulinarnej, pan Zhang jest ekspertem dobrze zaznajomionym z wieloma podstawowymi regionalnymi kuchniami chińskimi. John Zhang, był szefem kuchni w kilku pięciogwiazdkowych hotelach w Szanghaju, jest laureatem Złotej Nagrody za kuchnię Huaiyang na drugim Międzynarodowym Konkursie Chińskich Sztuk Kulinarnych i uzyskał najwyższą ocenę w rankingu New York Times’a i tytuł Kucharza Roku. Obecnie pan Zhang jest sędzią Międzynarodowego Konkursu Kulinarnego, mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych.

CHIŃSKI KURCZAK GENERAŁA TSO

        (Propozycja wg przepisu mistrza Zhang, banalnie łatwy i bardzo smaczny)

        Kurczak generała Tso został nazwany na cześć XIX-wiecznego hunańskiego generała. Danie zostało wynalezione przez Peng Chang-Kuei, mistrza kuchni z prowincji Hunan. Znany i utalentowany szef kuchni, Peng, organizował i nadzorował wielkie bankiety dla chińskiego rządu nacjonalistycznego od końca II wojny światowej, dopóki ten rząd nie został obalony przez komunistów Mao Zedonga w 1949 r. Peng uciekł wtedy z kraju i znalazł schronienie na Tajwanie. W latach 50-tych Tajwan stał się rajem dla klasycznej kuchni chińskiej. Peng otworzył restaurację w stolicy Tajpej i przez lata serwował jedzenie inspirowane tradycyjną kuchnią Hunan,  w tym słynnego kurczaka generała Tso.

        Kurczak generała Tso to ulubiony wybór z chińskich dań na wynos, kurczak ten jest słodki i lekko pikantny z dodatkiem czosnku i imbiru. Bardzo smaczny i łatwy w wykonaniu, to kwintesencja chińskich smaków, a dla miłośników kuchni chińskiej to nie lada gratka. Zapraszam.

Składniki

Udka kurczaka (bez kości) o wadze ok 250g pokroić w 2 cm kawałki

1 łyżka wina do gotowania (opcjonalnie wino białe, półwytrawne)

1 szczypta soli

1 jajko

1 łyżka sosu sojowego jasnego

¼ szklanki wody

¼ szkl. skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej

¼ szkl. mąki

olej do smażenia

Na sos:

1 łyżka sosu ostrygowego

1 łyżka białego octu 5%

¼ szklanki miodu

1 łyżka sosu sojowego

1/4 szklanki wody

1 łyżeczka cukru

1/2 łyżeczki czerwonych płatków chili (opcjonalnie wg upodobań)

1 szczypta białego pieprzu

¼ szklanki wody z wymieszaną skrobią ziemniaczaną do zagęszczenia sosu.

        Przygotowanie dania jest bardzo proste i nie wymaga wielkiego zaangażowania.

        Wrzuć pokrojone mięso kurczaka do miski, dodaj skrobię kukurydzianą, wino, wodę, mąkę, jajko i sól. Wymieszaj wszystko razem tworząc gęste ciasto z zanurzonymi kawałkami mięsa. Odstaw na chwilę i przygotuj sos.

        Połącz w innej misce ocet ryżowy, sos sojowy, sos ostrygowy, wodę, miód, cukier i chili i dobrze wymieszaj. Przygotowany sos odstaw do czasu smażenia.

        Smażymy kurczaka na patelni w głębokim oleju w dość wysokiej temperaturze (170st.C) aż będzie złocisty i chrupiący. Wyjmij kurczaka z patelni i odsącz na papierowym ręczniku. Olej zlej bardzo ostrożnie do rondelka i zostaw do ponownego wykorzystania. Następnie na pustej patelni rozgrzej dwie łyżki oleju, dodaj płatki chili, imbir i czosnek. Zamieszaj. Smaż chwilkę, aż poczujesz zapach przypraw (około 30 sekund). Dodaj wtedy usmażonego wcześniej kurczaka, następnie wlej wcześniej przygotowany sos i delikatnie wymieszaj. Smaż dalej i mieszaj przez około 30 sekund, dodaj odrobinę rozmąconej z wodą skrobi. Smaż dalej aż sos zgęstnieje i pokryje wszystkie składniki. Najlepiej dodawać skrobię po łyżce aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji sosu.

        Podawaj z ugotowanym gorącym ryżem przybrane zieloną cebulą i sezamem.

Bogusław Sypień