Naleśniki to wynalazek o wielowiekowej tradycji – znali je już starożytni Grecy. Potrafi je zrobić niemal każdy, a dowolność ich przyrządzenia sprawia, że idealnie pasują do każdego typu kuchni. To danie, potrafi zaspokoić apetyt nawet najbardziej wybrednych smakoszy. Można przyrządzić je na słono lub na słodko, na ciepło lub na zimno, z farszem lub bez farszu. Co więcej składniki na naleśniki są prawie zawsze w każdym domu. Dzisiejsza forma naleśników nieco różni się od tej dawnej z czasów starożytnych. Każda kultura, która przejmowała popularny przepis, modyfikowała skład i smak dania. Jednak pierwsze informacje, które opisywały ciasto podobne do dzisiejszych naleśników pochodzą od greckiego pisarza Kratinosa. Żył on w Atenach w IV wieku p.n.e. i owe ciasto opisał w jednym ze swoich dzieł.

        Różnorodność ciast naleśnikowych powoduje, że nie jest ważne dokładne zachowanie proporcji składników. Naleśniki możemy przyrządzić na słodko z serem lub dodając słodkie kremy, albo też z owocami. Znane i popularne są tez inne wersje np.: wytrawne – z mięsem, z warzywami, z kapustą i grzybami. Każda kompozycja tworzy nowy smak i nowy przepis a co za tym idzie nowe pyszne danie. Zapraszam.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

NALEŚNIKI Z MIĘSEM, PO WĘGIERSKU

        Nie tylko na deser czy śniadanie – naleśniki wytrawne świetnie sprawdzą się jako danie obiadowe!

        Składniki na ciasto:  2 jajka, pół szklanki mleka, sól, 20 dag mąki, olej

        Składniki na farsz:  40 dag mielonego mięsa drobiowego, 2 łyżki przecieru pomidorowego, 1/3 szklanki kwaśnej śmietany, bułka tarta, 2 jajka, olej, ostra papryka w proszku, pieprz,

        Jajka dokładnie wymieszaj z mlekiem i mąką. Wsyp trochę soli i odstaw na 30 minut. Usmaż naleśniki. W rondelku rozgrzej olej. Wrzuć mielone mięso i podsmaż. Kiedy mięso się zarumieni, dopraw je solą, pieprzem i oprósz papryką. Wlej przecier pomidorowy, odrobinę wody i duś pod przykryciem przez 15 minut. Pod koniec dodaj śmietanę. Naleśniki posmaruj farszem mięsnym. Złóż do środka jak krokiety i zepnij wykałaczkami. Naleśniki panieruj w rozmieszanych jajkach i bułce tartej.

 

NALEŚNIKI PO BOLOŃSKU

        Naleśniki to świetne danie na domową kwarantannę! Za każdym razem inne, ale zawsze przepyszne.

        Zanim zaczniesz smażyć naleśniki poczekaj, aż patelnia dobrze się nagrzeje, wtedy pierwszy placek nie wyląduje w koszu. By usmażone nie wysychały, przykryj je folią spożywczą.

Składniki na naleśniki: 25 dag mąki pszennej, 2 szklanki mleka, 3 łyżki masła, 2 jajka, 2 łyżki oleju

Składniki na farsz: 40 dag mięsa mielonego wołowego, 40 dag passaty pomidorowej, 2 ząbki czosnku, 1 czerwona cebula, 2 papryki (czerwona i żółta), 2 łyżki sosu sojowego, 4 gałązki bazylii, 3 łyżki oleju, sól, pieprz, chili

Zmiksować składniki ciasta: mleko, mąkę, rozpuszczone masło, jajka, posolić. Patelnię posmarować olejem. Wlewać kolejno porcje ciasta. Smażyć z obu stron do zrumienienia. Cebulę i żółtą paprykę pokroić w kostkę, usmażyć na oleju. Dodać posiekany czosnek. Włożyć mięso, rozdrobnić widelcem i dokładnie wymieszać, zrumienić. Zalać passatą, doprawić sosem sojowym, pieprzem, chili i solą. Bazylię posiekać (kilka listków zostawić w całości), dodać do masy. Dusić na małym ogniu około 20 minut, mieszając od czasu do czasu. Naleśniki nadziewać masą, złożyć, posypać pokruszonym serem. Ozdobić krążkami czerwonej papryki i listkami bazylią.

NALEŚNIKI Z PIECZARKAMI I SZPINAKIEM

Szybki, bezmięsny i pożywny obiad – wypróbuj przepis na warzywne naleśniki.

Składniki na ciasto: 2 szklanki mąki, 1 szklanka mleka, 500 ml wody, 2 jajka, 2 łyżki oleju

Składniki na farsz: 1 opakowanie świeżego szpinaku baby, 200 g pieczarek, 2-3 ząbki czosnku, sól, Pieprz, gałka muszkatołowa, oliwa do smażenia, starty ser żółty

Pieczarki drobno pokrój. Na patelni rozgrzej oliwę, zeszklij czosnek. Dodaj do niego pieczarki i smaż, dopóki nie zmiękną. Następnie dodaj liście szpinaku. Dopraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Smaż jeszcze 4-5 minut. Pod koniec dodaj żółty ser. Wymieszaj i ostudź. Składniki na ciasto zmiksuj. Masa powinna być dość rzadka, by naleśniki wyszły cienkie, ale sprężyste. Usmaż placki. Na każdy nakładaj farsz i składaj w ulubiony sposób. Przed podaniem odsmaż. Gorące i chrupiące smakują o niebo lepiej.

Bogusław Sypień

SMACZNEGO