Darmanin powiedział po rozmowie z arcybiskupem Erikiem de Moulins-Beaufort, że księża posiadający wiedzę o przestępstwach popełnionych wobec „dzieci poniżej 15. roku życia” muszą „poinformować o tych faktach wymiar sprawiedliwości”.
„Tajemnica spowiedzi istnieje w naszym prawie od blisko 200 lat, zwana jest tajemnicą zawodową, podobnie jak tajemnica zawodowa lekarzy czy prawników. Ma jednak wyjątki dotyczące w szczególności przestępstw popełnianych wobec dzieci w wieku poniżej 15 lat” – podkreślił szef MSW.
Kilka dni wcześniej abp de Moulins-Beaufort uznał tajemnicę spowiedzi za „mocniejszą niż prawa Republiki”. Przewodniczący CEF zapewnił w komunikacie prasowym po spotkaniu z szefem MSW, że decyzją wszystkich biskupów jest, aby „uczynić z ochrony dzieci absolutny priorytet w ścisłej współpracy z władzami francuskimi”.
Raport komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele
„Zakres przemocy i napaści na tle seksualnym wobec nieletnich ujawniony w raporcie Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (Ciase) wymaga od Kościoła ponownego odczytania swoich praktyk. Konieczna jest zatem praca, aby pogodzić charakter spowiedzi z potrzebą ochrony dzieci” – dodał metropolita Reims.
Abp de Moulins-Beaufort przeprosił również ofiary i wszystkich tych, którzy mogli być zasmuceni lub zszokowani faktem, że debata na temat spowiedzi, wywołana jego słowami, przesłoniła debatę nad raportem Ciase. Minister Darmanin pochwalił w Zgromadzeniu Narodowym „odwagę Kościoła we Francji”, który zlecił ten raport. Dokument Ciase przedstawiono 5 października.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
io/