W ostatnim czasie można mieć wrażenie, że wokół nas jest więcej os i są one bardziej agresywne. Entomolog z University of Toronto, dr Daryl Gwynne, wyjaśnia, że owadów nie jest więcej niż w poprzednich latach, ale końcówka lata i jesień to czas, gdy robotnice są szczególnie aktywne. Wychodzą z gniazd i polują, by zdobyć pożywienie dla larw oraz pożywienie bogate w cukier dla siebie.
Gwynne przypomina, że osy nie są zainteresowane żądleniem ludzi, tylko walczą o przetrwanie. Żądlą, gdy bronią gniazda albo gdy się czują uwięzione. Dlatego osę można odpędzić machając ręką, ale nie należy jej łapać.
Dr Rosalind Murray, profesor biologii z University of Toronto, przypomina, że osy pełnią w przyrodzie ważną rolę, ponieważ zapylają rośliny i ludzie nie powinni ich zabijać.
Co zrobić w przypadku użądlenia? W przeciwieństwie do pszczół, osy nie zostawiają żądła w ciele ofiary. Najczęściej użądlenie nie wymaga interwencji medycznej, ale stan użądlonego może być poważny, jeśli dana osoba jest uczulona. Jeżeli po użądleniu osoba zaczyna puchnąć, nie tylko w miejscu użądlenia, ale zwłaszcza na twarzy i szyi, ma trudności z oddychaniem, zawroty głowy i obserwuje spadek ciśnienia krwi, powinna natychmiast udać się do lekarza.