Posłanka federalnej partii konserwatywnej, Leslyn Lewis, skrytykowała kanadyjskie prawo o eutanazji nazywając je rządowym sposobem na oszczędzanie pieniędzy i pozbywanie się chorych ludzi ze społeczeństwa. Posłanka napisała na twitterze, że rząd przekształcił wspomagane samobójstwo w narzędzie dyskryminacji służące do rozgrzeszania rządu z jego obowiązku ochrony najsłabszych obywateli.
To nie pierwszy raz, gdy Lewis ostro wypowiada się przeciwko eutanazji. Poprzednio zwracała uwagę na przypadek weterana z zespołem stresu pourazowego, któremu pracownik departamentu ds. weteranów proponował eutanazję.
Krytykiem rządowej polityki dotyczącej eutanazji jest również Maxime Bernier. Lider People’s Party pisał ostatnio, że procedura wspomaganego samobójstwa wymknęła się spod kontroli. Było to w związku z doniesieniami medialnymi o mężczyźnie, który chciał wnioskować o eutanazję, by uniknąć życia w biedzie. Wcześniej Bernier mówił, że namawianie najsłabszych członków społeczeństwa do eutanazji powinno być karane i osoby, które się tego dopuszczają, trzeba pociągać do odpowiedzialności kryminalnej.
We wrześniu po nagłośnieniu sprawy przez Berniera Saskatchewan usunęło ze swojej automatycznej infolinii dotyczącej opieki medycznej opcję zapytania o wspomagane samobójstwo. Wcześniej każdy mógł zapytać o tę procedurę.
Obecnie szykowane jest rozszerzenie prawa do eutanazji w marcu przyszłego roku. Będzie to skutkiem ustawy C-7 przyjętej w 2021 roku. Ustawa znosi szereg “zabezpieczeń”, które znajdowały się w pierwotnej ustawie z 2016 roku. Ustawa C-7 znosi wymóg zgody na eutanazję powtórzonej tuż przed śmiercią, wymóg dotyczący dwóch świadków, kwalifikowania tylko osób, których naturalna śmierć jest nieuchronna. Ponadto zawiera zapis dopuszczający od marca 2023 roku eutanazję „dojrzałych nieletnich” i osób cierpiących wyłącznie na choroby psychiczne. Do tego w senacie została przedstawiona ustawa S-248, Act to amend the Criminal Code, która przewiduje wydanie wcześniejszej zgody na eutanazję.