Premierzy kanadyjskich prowincji i terytoriów jednogłośnie zaapelowali do rządu federalnego o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu wzmocnienie systemu zwolnień za kaucją. Premierzy sformułowali w tej sprawie list adresowany do Justina Trudeau. Napisali, że „nasi bohaterscy policjanci, strażacy i ratownicy nie mogą czekać”.
Inicjatorem przygotowania listu było biuro premiera Ontario, Douga Forda. Głosy w sprawie reformy systemu kaucji nie milkną od zabójstwa 28-letniego konstabla OPP Grzegorza Pierzchały. Według dokumentów sądowych zabójcy Pierzchały, Randallowi McKenzie, początkowo odmówiono zwolnienia za kaucją w innej sprawie dotyczącej przemocy i użycia broni. Po ponownym rozpatrzeniu wniosku McKenzie został jednak zwolniony. Wyznaczono mu datę rozprawy w sierpniu, jednak oskarżony się na nią nie stawił, więc wystawiono za nim list gończy.
W liście premierzy wspominają, że coraz częściej pojawiają się głosy domagające się uniemożliwiania oskarżonym zwalnianym za kaucją popełniania kolejnych przestępstw. „System sprawiedliwości powinien działać tak, by osoby zagrażające bezpieczeństwu publicznemu nie mogły swobodnie chodzić po ulicach. A to się zaczyna od poważnych zmian w Kodeksie Karnym, który pozostaje w jurysdykcji rządu federalnego”.
Premierzy przypominają, że sprawa była przedmiotem intensywnych dyskusji w październiku, kiedy to w Nowej Szkocji spotkali się ministrowie sprawiedliwości i bezpieczeństwa publicznego z całego kraju. Wtedy też obecni jednogłośnie stwierdzili, że zmiany w systemie zwolnień za kaucją są konieczne.
Obecny rząd w 2019 roku zmienił w Kodeksie Karnym zapisy dotyczące kaucji. Przyjęto zasadę, która nakazuje policji i sądom priorytetowe traktowanie zwalniania zatrzymanych „najwcześniej jak to racjonalnie możliwe” i „na jak najmniej uciążliwych warunkach”, po uwzględnieniu okoliczności sprawy. Zmiany dały uprawnienia policji do nakładania warunków zwolnienia przez policję, by ograniczyć liczbę niepotrzebnych przesłuchań. Do tego pojawił się wymóg uwzględniania przez sędziów decydujących o zwolnieniu za kaucją faktu, że dana osoba pochodzi z ludności rdzennej lub ze społeczności marginalizowanej.
Premierzy w swoim liście sugerują, że odmienne podejście do zwalniania za kaucją powinno być stosowane w przypadku przestępstw dotyczących posiadania naładowanej brani z kategorii zakazanej lub ograniczonej. Zdaniem premierów osoba oskarżona o takie przestępstwo powinna pokazać, dlaczego osadzenie jej w areszcie miałoby być nieuzasadnione, skoro prawdopodobnie popełniła przestępstwo stanowiące bezpośrednie zagrożenie dla społeczeństwa.