W środku długiego weekendu Labour Day, 1 września odbyły się w Mississaudze obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Obchody zaczęły się od Mszy św. za Ojczyznę w kościele św. Maksymiliana Kolbe w Mississaudze, a następnie przed Pomnikiem Patrioty przy Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II odbyła się ich część oficjalna. Po jej zakończeniu w Centrum wyświetlono film o rotmistrzu Pileckim.
***
Uczciliśmy pamięć ofiar i bohaterstwo obrońców Polski
W środku długiego weekendu Labour Day, 1 września odbyły się w Mississaudze obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Rozpoczęła je Msza św. za Ojczyznę w kościele św. Maksymiliana Kolbe, a następnie przed Pomnikiem Patrioty przy Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II odbyła się ich część oficjalna. Po jej zakończeniu w Centrum wyświetlono film o rotmistrzu Pileckim. Uczestniczyło wielu znamienitych gości w tym m.in. posłowie z Mississaugi. Ciekawe przemówienie w imieniu nieobecnej posłanki do legislatury Natalii Kusendovej odczytał Leszek Błaszczak z KPK Mississauga, który wraz z Erykiem Szustakiem prowadził uroczystość. Relacja video do obejrzenia na kanale YouTube GoniecTv Toronto. Poniżej publikujemy list od działacza KPK okręg Mississauga p. Kuliny.
Polonia z Mississaugi i okolic już od dawna obchodzi różne świętanarodowe jak i również różne ważne rocznice. Tak było i 1 września 2019 roku w 80. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę.
Polonię złożyła hołd poległym i przypomniała wkład żyjących jeszcze, choć nielicznych weteranów. W tym roku, tak się złożyło, że ta rocznica wypadła w niedzielę, tak więc KPK okrę Mississauga zorganizował obchody bardziej uroczyście.
Wielu było mówców i polityków, ale mnie najbardziej interesowali weterani. Znałem ich kilku i od lat-zapraszaliśmy, ale powoli się wykruszają, jak zmarły niedawno śp. Bolesław Rybka mający, gdy odchodził 99. Wydawało mi się że to najstarszy weteran jakiego znam z naszych okolic GTA ale okazuje się że nie – właśnie w niedzielę 1 września miałem okazję poznać najstarszego weterana też 99-letniego i bardzo ciekawego pana Marcelego Ostrowskiego urodzonego w Brazylii pięknie mówiącego po polsku co było dla mnie wielkim zaskoczeniem. A jaka wiedza o Polsce lat przedwojennych i powojennych to tylko nam się wstydzić. Nadmienię tylko że posiada Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski czy Virtuti Militari, a mieszka niedaleko nas w Etobicoke – tak blisko, a tak mało wiemy o takich ludziach.
Dlatego zapraszam dziennikarzy do zrobienia wywiadu z takimi ludźmi, bo niedługo może być za późno.
Również dziękuję pozostałym weteranom uczestniczącym w tych uroczystościach panom: Zbigniew Gondek weteran spod Monte Cassino, też odznaczony krzyżem Virtuti Militari, Bolesław Fujarczuk lotnik walczący o Anglię, nieobecny wczoraj ale zawsze uczestniczący w takich uroczystościach Leopold Wasilewski żołnierz AK, chory bo po operacji Powstaniec Warszawski Andrzej Łysakowski.
Również dziękujemy za przybycie Eugeniuszowi Kuś ze skrzydła Warszawa nr 430 z Toronto. Jest jeszcze kilku, do których nie dotarłem, ale postaram się uzupełnić braki.
W imieniu zarządu KPK Mississauga pragnę również podziekować panu konsulowi Krzysztofowi Grzelczykowi za pomoc i udostępnienie filmu o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. To była prelekcja nad wyraz interesująca, bo dowiedzieliśmy się więcej szczegółów; między innymi jak rotmistrz Pilecki powiedział że przebywanie w Auschwitz to była igraszka w porównaniu metod tortur z komunistyczną ubecją.
Szkoda tylko że tak mało osób to obejrzało szczególnie przydałoby się to niektórym mieniącym się działaczami społecznymi, którzy mają receptę na wszystkie bolączki nas Polaków zamieszkałych poza granicami i kraju znad Wisły.
Z poważaniem
Stanisław Kulina
Od redakcji: Szanowny Panie, zawsze z wielką chęcią prowadzimy wywiady z naszymi weteranami. Jeśli chodzi o p. Ostrowskiego, to tutaj na naszym rynku pani Anna Łabieniec wydała o nim książkę – rzeczywiście, fascynująca postać.
AK.