Federalny zakaz używania plastikowych toreb obejmuje również torby ulegające biodegradacji, zauważa sieć sklepów spożywczych z Alberty. Sieć Calgary Co-op dowiedziała się właśnie, że ich torby zaprojektowane tak, by zamieniały się w kompost, nie będą mogły być używane.
Sieć działa w centralnej i południowej Albercie. Wycofała plastikowe torby cztery lata temu. Ken Keeler, CEO sieci, mówi, że decyzja o odejściu od konwencjonalnego plastiku została podjęta bez jakichkolwiek nacisków ze strony rządu i urzędów regulacyjnych. Calgary Co-op chciał po prostu zrobić coś dla środowiska.
W zeszłym roku rząd federalny wprowadził ustawę zakazującą używania jednorazowych plastikowych toreb, w tym toreb na zakupy spożywcze. Torby mają być wycofane do końca 2023 roku. Torby Calgary Co-op są nim objęte ze względu na czas, po którym ulegają biodegradacji. Ottawa twierdzi, że torby z Alberty zostały zaprojektowane, by mieć drugie życie jako worki do kosza na śmieci, więc nie spełniają przepisu o rozpadzie w ciągu 28 dni.
Calgary Co-op szacuje, że po wprowadzeniu toreb kompostujących w 2019 roku zaoszczędził 120 milionów toreb plastikowych, które wylądowałyby na wysypiskach. Torba biodegradowalna kosztuje 15 centów.
Pismo do Ottawy w sprawie toreb Calgary Co-op napisała nawet burmistrz Calgary, Jyoti Gondek. Podkreślała, że torby odpowiadają przepisom miejskim i ich projekt był konsultowany z miastem. Pisze, że zgoda na używanie toreb biodegradowalnych może wprowadzić okres przejściowy, potrzebny do przyzwyczajenia klientów, by zawsze przynosili swoją torbę wielokrotnego użytku.
Climate Change Canada upiera się jednak, by traktować torby Calgary Co-op jako zwykłe jednorazówki. Wskazuje na badania przeprowadzone na zlecenie rządu, z których wynika, że brakuje niezbitych dowodów na to, że torby biodegradowalne całkowicie się rozkładają w warunkach rzeczywistych.