Władze Montrealu ogłosiły w środę, że nie przywrócą w centrum miasta pomnika pierwszego premiera Kanady, który trzy lata temu został obalony i ścięty przez protestujących.

Sir Johna A. Macdonalda uważa się za architekta Konfederacji, ale także systemu szkół z internatem, a miasto twierdzi, że planuje nawiązać współpracę z lokalną instytucją, np. muzeum, aby postawić wykonany w brązie monument w innym miejscu i opatrzeć informacjami o kontekście historycznym.

Wzniesiony w 1895 r.  pomnik Macdonalda, polityka, który był orędownikiem asymilacji rdzennej ludności, był często obiektem wandalizmu, zanim 29 sierpnia 2020 r. przewrócono go z cokołu na Place du Canada w centrum Montrealu

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Od tego czasu pomnik pozostaje w magazynie, podczas gdy miasto zastanawia się nad jego przyszłością, zlecając grupie historyków, naukowców i innych ekspertów ocenę różnych pomysłów.

W środę komitet wykonawczy Montrealu przyjął ostateczne zalecenia tej grupy, obejmujące renowację pomnika – pozbawionego głowy po upadku – i jego ostateczne umieszczenie w innej, publicznie dostępnej przestrzeni z nowymi elementami interpretacyjnymi, takimi jak dodatkowe dzieła sztuki lub wirtualne oznaczniki. Odsłonięcie odnowionego pomnika zaplanowano na około 2025 rok.

Pusty cokół pozostanie na Place du Canada jako przypomnienie historii pomnika – informuje miasto, a w październiku zostanie zainstalowana zaktualizowana tablica wyjaśniająca dziedzictwo Macdonalda i ustawione nowe dzieła sztuki, które znajdą się w tym miejscu do końca września 2024 r. .

Miasto nie rozważa tymczasem usunięcia innych kontrowersyjnych pomników publicznych, a dalsze akty wandalizmu nie spowodują rozpoczęcia badań nad przyszłością tych pomników.

Tymczasem dyrektor Native Women’s Shelter w Montrealu zakwestionowała zasadność udostępnienia pomnika publiczności w innym miejscu.

„Nie wiem, dlaczego musimy gloryfikować ludzi, którzy wyrządzili krzywdę… sprawa ta przechodzi z pokolenia na pokolenie” – powiedział Na’kuset w środę w wywiadzie telefonicznym. – W ogóle tego nie rozumiem.

 

za Canadian Press