Zaledwie kilka tygodni temu rząd zatwierdził zobowiązanie NATO dotyczące osiągnięcia poziomu wydatków na poziomie 2% PKB.
Rząd liberalny zamierza obciąć roczny budżet Departamentu Obrony Narodowej (DND) o prawie 1 miliard dolarów – żądanie to, zdaniem najwyższego rangą dowódcy wojskowego w Kanadzie, wywołuje „trudne” rozmowy w wojsku.
Szef Sztabu Obrony gen. Wayne Eyre i wiceminister obrony Bill Matthews złożyli zeznania przed komisją obrony Izby Gmin w czwartek, gdzie bardziej szczegółowo przedstawili konsekwencje planu redukcji wydatków rządu federalnego.
Na początku tego miesiąca Eyre i Matthews wydali wspólne wewnętrzne oświadczenie, w którym ostrzegali, że oczekuje się, iż departament wniesie wkład w ogólny plan rządu federalnego dotyczący ograniczenia wydatków. „Nie ma mowy, aby można było wyciągnąć prawie miliard dolarów z budżetu obronnego bez wpływu” – powiedział Eyre komisji czterech partii. „To jest coś, z czym się teraz zmagamy”.
Szacunki DND na lata 2023–24 mówią, że budżet departamentu na ten rok wyniesie 26,5 miliarda dolarów
W czwartek Eyre opisał, jak wcześniej tego dnia odbył „bardzo trudną sesję” z dowódcami różnych służb. Powiedział, że spotkanie miało na celu „wyjaśnienie tego naszemu narodowi” w czasie, gdy sytuacja międzynarodowa staje się coraz bardziej niepewna – częściowo z powodu inwazji Rosji na Ukrainę.
Wiadomość o planowanych cięciach, które nie zostały sprecyzowane, nadeszła zaledwie kilka tygodni po tym, jak rząd liberalny zgodził się z innymi sojusznikami z NATO w sprawie zobowiązania, że sojuszniczy poziom wydatków na obronę w wysokości dwóch procent produktu krajowego brutto stanie się „trwałym zobowiązaniem”.
Spełnienie tego zobowiązania wymagałoby znacznego zwiększenia środków na obronę.
Według najnowszego raportu rocznego NATO, Kanada wydała w zeszłym roku szacunkowo 1,3 procent swojego PKB na wojsko, czyli znacznie poniżej celu. Wychodząc ze szczytu sojuszu w Wilnie na Litwie, rząd liberalny stanął w obliczu zwiększonej presji ze strony sojuszników, aby zwiększyć swoje zaangażowanie finansowe.
Nie jest jasne, jak planowane cięcia wpłyną na zaangażowanie Kanady w NATO. Niemcy również niedawno wycofały się ze swojego zobowiązania dotyczącego osiągnięcia celu dwóch procent.