Według nowego badania przeprowadzonego przez Instytut Fraser, kanadyjski system opieki zdrowotnej należy do najmniej efektywnych spośród 30 krajów o wysokich dochodach posiadających powszechną opiekę zdrowotną.
W danych zebranych niedawno przez zespół doradców ekonomicznych sklasyfikowano 30 krajów o wysokich dochodach na podstawie jakości i wyników klinicznych, dostępności zasobów, wykorzystania zasobów i dostępu do zasobów w oparciu o określenie „ceny do jakości”.
„Dane zbadane w tym raporcie sugerują, że istnieje brak równowagi między wartością, jaką otrzymują Kanadyjczycy a stosunkowo dużą kwotą pieniędzy, jaką wydają na swój system opieki zdrowotnej” – czytamy w raporcie.
Z badania wynika, że kanadyjski system opieki zdrowotnej został oceniony jako skromny lub słaby, mimo że posiada jeden z najdroższych systemów opieki zdrowotnej o powszechnym dostępie wśród 38 krajów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
„Poziom wydatków na opiekę zdrowotną mierzy się za pomocą dwóch wskaźników, natomiast wydajność systemu opieki zdrowotnej w każdym kraju mierzy się za pomocą 40 wskaźników reprezentujących cztery szerokie kategorie” – czytamy w badaniu.
Kanada wydaje więcej na opiekę zdrowotną niż większość krajów OECD o wysokich dochodach, które oferują powszechną opiekę zdrowotną.
Po uwzględnieniu w badaniu „wieku” – odsetka populacji powyżej 65. roku życia, Kanada wydaje więcej swojego PKB niż jakikolwiek inny kraj i zajmuje dziewiąte miejsce pod względem wydatków na opiekę zdrowotną na mieszkańca.
Pod względem dostępności zasobów stwierdzono, że Kanada dysponuje najmniejszą ilością zasobów ludzkich i kapitałowych w zakresie opieki zdrowotnej w porównaniu z krajami, które wydały podobne kwoty na swoje systemy opieki zdrowotnej.
Ma znacznie mniej lekarzy, łóżek somatycznych i psychiatrycznych na mieszkańca, po uwzględnieniu wieku, w porównaniu do przeciętnego kraju OECD.
Kanada plasuje się blisko średniej pod względem liczby pielęgniarek i zajmuje dziewiąte miejsce pod względem liczby łóżek opieki długoterminowej (na 1000 osób powyżej 65. roku życia).
Kanada również wypadła dobrze pod względem kamer gamma, zajmując trzecie miejsce pod względem liczby kamer gamma ze wszystkich krajów, jednak ma mniej technologii medycznych w porównaniu z innymi krajami OECD.
Jeśli chodzi o wykorzystanie zasobów, Kanada ponownie wypadła poniżej średniej dla kraju OECD we wszystkich wskaźnikach, zajmując nawet ostatnie (lub przedostatnie) miejsce w grupie analizowanych krajów, mierząc wskaźnikiem wypisów z placówek leczniczych.
Dodatkowo Kanada wypadła słabo) w sekcji dostęp do zasobów według wszystkich wskaźników dotyczących terminowości opieki. Na wskaźniku mierzącym odsetek pacjentów, którzy zgłosili, że barierą w dostępie jest koszt, uplasował się na siódmym miejscu na dziesięć.
Kanada wypadła lepiej we wszystkich wskaźnikach w sekcji jakości i wyników klinicznych w obszarach podstawowej opieki zdrowotnej, opieki doraźnej, opieki psychiatrycznej, opieki onkologicznej i bezpieczeństwa pacjentów pod względem wskaźników takich jak przeżycie w przypadku raka piersi, okrężnicy i odbytnicy.
Czas oczekiwania wielu pacjentów chorych na raka stał się niebezpiecznie długi, co zmusiło rząd Kolumbii Brytyjskiej do wysyłania wielu pacjentów na leczenie na południe od granicy.