Kanadyjczycy przestają wierzyć nauce, wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie 3M. Firma wykonała badanie po raz drugi. W czasie od lipca do września 2018 roku 14 000 osób na całym świecie odpowiedziało na pytania zawarte w ankiecie.
Odkryciom naukowym nie dowierza 32 proc. respondentów. Rok wcześniej sceptycyzm deklarowało 25 proc. Naukę odrzuca jedna na trzy osoby, a przed rokiem była to jedna na cztery. Różnica jest znaczna, i w sumie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje, mówi Richard Chartrand z 3M Canada. Zaraz zauważa, że 30 proc. Kanadyjczyków odrzuca naukę, jeśli ta jest sprzeczna z ich osobistymi przekonaniami. Z drugiej strony jednak 9 na 10 osób twierdzi, że wierzy wynikom badań naukowych.
Co do opinii o naukowcach, to 44 proc. uważa, że to grupa elitarna. Jedna trzecia ankietowanych jest zdania, że wpływ na pracę naukowców ma polityka rządu, a kolejna jedna trzecia – że polityka dużych firm.
Ankietowani byli zgodni co do popularyzacji nauki. Prawie wszyscy stwierdzili, że odkrycia powinny być opisywane możliwie prostym i zrozumiałym językiem, a 88 proc. przyznało, że chciałoby wiedzieć więcej o nauce.