Premier Justin Trudeau zasugerował  że Ottawa nie będzie współpracować bezpośrednio z Toronto w celu dekryminalizacji posiadania nielegalnych narkotyków na własny użytek, a zamiast tego będzie współpracować wyłącznie z prowincją, co budzi bezpośrednie wątpliwości co do przyszłości tej strategii miasta, forsowanej pomimo fiaska programu dekryminalizacji w Kolumbii Brytyjskiej.

Od 2022 r. Toronto stara się o zwolnienie z ustawy o  narkotykach i kontrolowanych  substancjach, która umożliwiłaby w całym mieście dekryminalizację posiadania niewielkich ilości  narkotyków na własny użytek.  Ottawa przyznała Kolumbii Brytyjskiej podobne zwolnienie w 2021 r., a ostatnio prowincja ta wystąpiła do władz federalnych o ponowną kryminalizację  narkotyków .

W środę federalny przywódca konserwatystów Pierre Poilievre zażądał  aby Trudeau całkowicie odrzucił wniosek Toronto, powołując się na doświadczenia Kolumbii Brytyjskiej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„Jeśli pozwolicie Toronto na zalegalizowanie twardych narkotyków, tak jak to zrobiliście w przypadku Kolumbii Brytyjskiej, jedynym skutkiem będzie   nędza i rozpacz” – napisał.

„W odniesieniu do jakiejkolwiek innej prowincji, czy to Quebecu, Ontario, czy gdziekolwiek indziej, będziemy współpracować z rządami nad propozycjami, które mogą, ale nie muszą, zająć się epidemią opioidów. To wszystko” – odpowiedział Trudeau.

Premier Ontario Doug Ford dał   jasno do zrozumienia, że ​​nie popiera wniosku Toronto.

„Pozwolić ludziom brać kokainę, crack i heroinę? Chyba sobie żartujecie. Będę z tym walczyć … Czasami zastanawiam się, gdzie ludzie mają mózgi, naprawdę” – powiedział w poniedziałek reporterom w Ottawie.

Plan Toronto obejmuje zwiększenie dostępu do nadzorowanych miejsc zażywania narkotyków, a także inne wsparcie, w tym leczenie,  zaopatrzenie w bezpieczne narkotyki i usługi reagowania w sytuacjach.

Burmistrz Toronto Olivia Chow powiedziała, że w dalszym ciągu popiera wniosek miasta o dekryminalizację, a władze wszystkich szczebli muszą współpracować, aby wdrożyć  podejście obejmujące zakwaterowanie i odpowiednie opcje leczenia, a nie wsadzać ludzi do więzienia.