W związku z głosowaniem w sprawie porozumienia Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie pandemii i międzynarodowych przepisów zdrowotnych, które ma się odbyć jeszcze w tym miesiącu, rząd Wielkiej Brytanii wycofał poparcie, a Republikanie w Stanach Zjednoczonych naciskają na Biały Dom, aby zrobił to samo.

Jednak w Kanadzie proces ten postępuje przy ograniczonym sprzeciwie.

Ottawa „aktywnie uczestniczyła w opracowywaniu Porozumienia antypandemicznego, uznając konieczność solidnej architektury globalnego bezpieczeństwa zdrowotnego” – powiedziała dziennikowi „The Epoch Times” rzeczniczka Health Canada Anna Maddison.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zapytana o stanowisko publiczne Wielkiej Brytanii Health Canada odpowiedziała, że ​​nie będzie komentować toczących się negocjacji, których ostatnia runda zakończyła się niepowodzeniem 10 maja.

W zeszłym tygodniu media podały, że Wielka Brytania nie podpisze porozumienia pandemicznego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w obecnym brzmieniu.
Minister powiedział, że jego kraj przystąpi do traktatu tylko wtedy, gdy WHO będzie szanować suwerenność narodową Wielkiej Brytanii. „W żadnym wypadku nie pozwolimy, aby WHO miała władzę do narzucania blokad” – powiedział.

Oficjalne słowackie media również poinformowały 10 maja, że ​​kraj nie popiera aktualnej wersji porozumienia, powołując się na obawy dotyczące suwerenności.
Światowe Zgromadzenie Zdrowia (WHA) ma rozpocząć swoje doroczne posiedzenie w Genewie 27 maja i mogłoby głosować nad dwoma prawnie wiążącymi dokumentami: porozumieniem pandemicznym i zaktualizowanymi Międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi (IHR).

Po tym, jak 10 maja nie udało się uzyskać ostatecznego projektu porozumienia w sprawie pandemii, WHO stwierdziła, że ​​państwa członkowskie będą kontynuować negocjacje w celu „dalszego dopracowania projektu” przed spotkaniem. Dyrektor generalny WHO Tedros Ghebreyesus zachęcał kraje, aby poczyniły dalsze postępy w celu opracowania „porozumienia  mającego na celu ochronę świata przed powtórzeniem się okropności spowodowanych pandemią Covid-19”.

Krytycy światowego porozumienia pandemicznego twierdzą, że przyjęcie projektu IHR pod koniec miesiąca byłoby niezgodne z prawem, ponieważ art. 55 ust. 2 IHR stanowi, że proponowane poprawki muszą zostać przedstawione wszystkim państwom na cztery miesiące przed WHA. Tymczasem pod koniec kwietnia omawiano zaktualizowany projekt , a w dniach 16–17 maja odbędzie się spotkanie w celu uzgodnienia proponowanego tekstu, który zostanie poddany głosowaniu.
Konserwatywna posłanka Leslyn Lewis w piśmie z 10 maja do ministra zdrowia Marka Hollanda stwierdziła, że ​​biorąc pod uwagę wymóg czteromiesięcznego okresu, delegaci kanadyjscy „działaliby poza zakresem swoich uprawnień, nawet biorąc pod uwagę którąkolwiek ze złożonych poprawek do IHR na posiedzeniu WHA.”
„To niezwykle poważna sprawa budząca niepokój całego kraju, ponieważ różne państwa członkowskie zgłosiły ponad 300 propozycji poprawek, a niektóre z nich znacznie zwiększyłyby uprawnienia WHO w sytuacjach nadzwyczajnych” – napisała  Lewis, która posiada stopień doktora prawa.

„W połączeniu z prerogatywą prawną nowego traktatu lub porozumienia suwerenność Kanady w zakresie opieki zdrowotnej zasadniczo ustąpiłaby WHO podczas globalnego zagrożenia zdrowia publicznego”.

Posłanka twierdzi, że to zwiększenie władzy jest niepokojące, biorąc pod uwagę „brak reakcji WHO na poziomie globalnym” na pandemię Covid-19 w połączeniu z zawieszeniem  „podstawowych swobód obywatelskich”,   w Kanadzie „w szerokim zakresie i na stałe”.

Chociaż Lewis jest jednym z niewielu  głosów politycznych przeciwnych przyjęciu instrumentów pandemicznych WHO w Kanadzie, wszystkich 49 senatorów Partii Republikańskiej wezwało administrację Bidena do wycofania poparcia dla poprawek do IHR i wycofania się z negocjacji w sprawie porozumienia w sprawie pandemii .
W piśmie stwierdzono również, że niektóre z ponad 300 propozycji poprawek „znacznie zwiększyłyby uprawnienia WHO w sytuacjach nadzwyczajnych w zakresie zdrowia publicznego i stanowiłyby niedopuszczalne naruszenie suwerenności Stanów Zjednoczonych”.

W oświadczeniu Białego Domu z grudnia 2023 r. stwierdzono, że Stany Zjednoczone dążą do „wzmocnienia globalnej architektury bezpieczeństwa zdrowotnego”, w tym WHO, i „zaangażowania się w trwające negocjacje w celu zmiany IHR i opracowania Porozumienia pandemicznego”.
Na poziomie prowincji premier Alberty Danielle Smith wskazała, że zgodnie z Konstytucją​​to prowincje i terytoria są odpowiedzialne za zarządzanie opieką zdrowotną .

„Rząd federalny nie może przejąć władzy Alberty nad systemem opieki zdrowotnej, a Alberta nie ma obowiązku wypełniania międzynarodowych zobowiązań rządu federalnego” – stwierdziła Smith w oświadczeniu dla „The Epoch Times”.

Za Epoch Times