Pożar w Jasper winą ekologów?

fot. X

Górskie miasteczko Jasper w Albercie stało się widownią, dwóch wielkich pożarów, które zniszczyły 24 lipca część budynków i zagroziły infrastrukturze

Pożar na terenie Parku Narodowego Jasper dotarł do miasta około godziny 18:00  „Jak pokazują zdjęcia i filmy krążące w sieci, na terenie miasteczka doszło do znacznych strat” – poinformowała Parks Canada w swoim poście w mediach społecznościowych . „Naszym celem jest nadal uratowanie jak największej liczby obiektów. Niestety, w tej chwili nie możemy podać rozmiaru zniszczeń w konkretnych lokalizacjach”.
Maligne Lodge, hotel położony na południowo-zachodnim krańcu miasta, został zniszczony przez płomienie, poinformowała w poście na Instagramie Karyn Decore, dyrektor generalna Decore Hotels .

Kultowy Jasper Park Lodge, jeden z najbardziej luksusowych i zabytkowych kurortów w okolicy, również ucierpiał, jednak skala zniszczeń w 102-letnim ośrodku nie jest jeszcze znana.
„Możemy potwierdzić, że pożar dotarł na teren Fairmont Jasper Park Lodge, jednak nie jesteśmy pewni rozmiaru zniszczeń” – poinformował ośrodek wczasowy w późnonocnym wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych .
„W tej chwili wiemy, że niektóre części ośrodka pozostają nietknięte”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W miarę jak trwała walka o uratowanie miasta, Ottawa przychyliła się do prośby Alberty o pomoc wojskową.
Decyzja ta zapadła po tym, jak minister bezpieczeństwa publicznego Alberty Mike Ellis i minister leśnictwa Todd Loewen zwrócili się oficjalnie do rządu federalnego z prośbą o pomoc ze strony personelu Kanadyjskich Sił Zbrojnych.

Premier prowincji Alberta Danielle Smith powiedziała, że ​​jest „zrozpaczona” faktem, że płomienie dotarły do ​​miasta, ale jest wdzięczna, że ​​wszyscy mieszkańcy i turyści zostali pomyślnie ewakuowani na początku tygodnia.

W Jasper mieszka 4700 osób, a miasto co roku odwiedzają dziesiątki tysięcy turystów z całego świata, gdyż znajduje się tam jeden z najsłynniejszych kanadyjskich parków narodowych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych w 1984 r. uznała parki wchodzące w skład Kanadyjskich Gór Skalistych, w tym park Jasper, za wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na malowniczy górski krajobraz.

Park słynie z tras turystycznych i bogactwa dzikich zwierząt. Żyją w nim dziesiątki gatunków zwierząt, takich jak pumy, łosie, rysie, niedźwiedzie czarne i niedźwiedzie grizzly.

Wiele osób wskazuje na fatalne zaniedbania gospodarki leśnej w okolicach Jasper, w ramach prowadzenia rzekomej “inegralności ekosystemu” jako na główną przyczynę szybkiego rozprzestrzeniania się ognia.