Premier Doug Ford broni decyzji swojego rządu o zamknięciu prawie połowy z 23 ośrodków nadzorowanego przyjmowania narkotyków, nazywając je „najgorszą rzeczą, jaka może się przydarzyć społeczności”.

Wcześniej w tym tygodniu prowincja ogłosiła plan zakazu prowadzenia nadzorowanych punktów przyjmowania narkotyków w odległości 200 metrów od szkół i ośrodków opieki nad dziećmi. Zakaz oznacza, że ​​10 z 23 punktów zostanie zamkniętych do 31 marca 2025 r.
„Po prostu nie wierzę w bezpieczne miejsca konsumpcji” – powiedział Ford na niezwiązanej z tym tematem konferencji prasowej w St. Catharines.

Pięć placówek zostanie zamkniętych w Toronto, a po jednej w Guelph, Hamilton, Kitchener, Ottawie i Thunder Bay. Dziewięć z tych placówek jest finansowanych przez prowincję i będzie uprawnionych do otrzymania dofinansowania w ramach HART Hubs, nowego programu dla bezdomnych i uzależnionych o wartości 378 milionów dolarów, który według prowincji będzie priorytetowo traktował bezpieczeństwo społeczności, leczenie i rekonwalescencję. Placówki muszą zrezygnować z  nadzorowanej konsumpcji, aby otrzymać dofinansowanie w ramach nowego systemu.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Centra HART będą oferować podstawową opiekę, zintegrowaną opiekę nad zdrowiem psychicznym i uzależnieniami, usługi socjalne i wsparcie zatrudnienia oraz zwiększoną dostępność łóżek w schroniskach i mieszkań socjalnych. Centra będą również oferować inne materiały i usługi, w tym dostęp do pryszniców, żywności i naloksonu, leku stosowanego do tymczasowego odwrócenia skutków przedawkowania opioidów.

Ford stwierdził, że decyzja jego rządu opiera się na konsultacjach publicznych, a nie wyłącznie na opiniach ekspertów.

„Otrzymywałem liczne telefony o igłach w parkach, przy szkołach i przy żłobkach” – wyjaśnił. „To niedopuszczalne”.
Ford wypowiedział się również przeciwko finansowanym ze środków federalnych programom zapewniającym narkomanom tzw. bezpieczniejsze leki jako alternatywę dla nielegalnych narkotyków.
Usługi bezpiecznego zaopatrzenia prowadzone przez Health Canada nie koncentrują się na leczeniu uzależnień, lecz na pomaganiu użytkownikom narkotyków w „mniejszym uzależnieniu od toksycznych, nielegalnych narkotyków”, a także na zapewnianiu dostępu do służby zdrowia i pomocy społecznej „jeśli jest to możliwe i właściwe”.

Ford stwierdził, że rządowe fundusze powinny być wykorzystywane na leczenie i łóżka detoksykacyjne, a nie na dawanie uzależnionym „darmowych narkotyków”. Dodał, że wiele osób korzystających z programów bezpieczniejszych dostaw  sprzedaje je następnie na ulicy, aby móc kupić silniejsze narkotyki, takie jak fentanyl.

„O ile mi wiadomo, rząd federalny jest największym handlarzem narkotyków w kraju. To niedopuszczalne, trzeba to powstrzymać” – powiedział Ford.

„To nieudana polityka. Tworzymy lepszą politykę: 378 milionów dolarów, aby pomóc tym ludziom, wesprzeć ich, zapewnić im pomoc, postawić ich na nogi, zapewnić im dobrze płatną pracę. To jest to, co musimy zrobić zamiast karmienia ich lekami”.

Według Biura Głównego Koronera (OCC) w Ontario, w ubiegłym miesiącu w prowincji odnotowano 290 zgonów związanych z narkotykami, a od maja do lipca liczba ta wzrosła do 936.
Najnowsze dane oznaczają wzrost o 6 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2021 r. i wzrost o 53 procent w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r.