Bank Kanady (BoC) nie zamierza w najbliższym czasie wprowadzać waluty cyfrowej.

Po przeprowadzeniu badań i konsultacji publicznych na temat pomysłu wprowadzenia cyfrowej waluty przez bank centralny, BoC poinformował, że zamierza odejść od tej koncepcji.

„Po zakończeniu tych prac i z uwagi na rosnące znaczenie innych rodzajów płatności, Bank ogranicza prace nad cyfrową walutą i skupia się na szerszych badaniach nad systemem płatności i rozwoju polityki” – zapowiada BoC na swojej stronie internetowej . „Bank będzie zawsze gotowy zapewnić Kanadyjczykom  bezpieczne i pewne źródło pieniędzy publicznych”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W styczniu BoC podjął działania mające na celu zastrzeżenie nazw kanadyjskich walut cyfrowych, w tym „cyfrowego dolara”, „cyfrowego dolara kanadyjskiego” i „cyfrowej waluty banku centralnego”, zarówno w języku angielskim, jak i francuskim.
Bank złożył wniosek w grudniu 2023 r. zgodnie z ustawą o znakach towarowych.

W listopadzie 2023 r. BoC poinformował, że w konsultacjach publicznych 85 procent Kanadyjczyków stwierdziło, że nie skorzysta z cyfrowego dolara kanadyjskiego. Kolejne 12 procent stwierdziło, że „potencjalnie” skorzysta z niego, a 3 procent stwierdziło, że nie wie, czy skorzysta z waluty cyfrowej.

Na pytanie, czy istnieją okoliczności, w których woleliby korzystać z cyfrowych dolarów zamiast obecnych metod płatności, aż 92 procent ankietowanych odpowiedziało, że nie.

Osiemdziesiąt dwa procent ankietowanych stwierdziło, że zdecydowanie nie zgadza się z twierdzeniem, że bank powinien rozważać wprowadzenie cyfrowego dolara kanadyjskiego.

W konsultacjach wzięło udział 89 423 Kanadyjczyków.

BoC przeprowadził również grupy fokusowe i konsultacje z przedstawicielami sektora finansowego oraz grupami reprezentującymi konsumentów, Kanadyjczyków o niższych dochodach i Kanadyjczyków niepełnosprawnych.

Bank Kanady oświadczył, że pracuje nad walutą cyfrową, aby być przygotowanym na wypadek, gdyby Kanada potrzebowała takiej waluty w przyszłości, jednak decyzja o stworzeniu cyfrowego dolara kanadyjskiego będzie należała do rządu Kanady i parlamentu.

Cyfrowy dolar nie byłby kryptowalutą, powiedział BoC, ale raczej inną formą obecnego dolara kanadyjskiego. Byłby wspierany przez bank centralny, podobnie jak gotówka, stwierdzono

Bank poinformował również, że nadal będzie emitował banknoty dla osób, które ich potrzebują.

Ponad 100 krajów reprezentujących ponad 95 procent globalnego PKB rozważa jakąś formę waluty cyfrowej. Trzydzieści osiem krajów opracowuje walutę cyfrową, a 11 już ją wdrożyło.