Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Justin Trudeau twierdzą, że ich rządy będą zacieśniać współpracę w kwestiach takich jak wojna na Ukrainie czy ingerencja zagraniczna, stawiając czoła rosnącemu populizmowi i dezinformacji.

„W tych trudnych czasach mamy niezwykle zbieżny plan działania” – powiedział Macron po francusku podczas czwartkowej wizyty na Parliament Hill, dziękując Trudeau za „gościnność, a zwłaszcza za wspólną wizję”.

Macron przybył w środę wieczorem na krótką wizytę do Ottawy i Montrealu. Rozmawiali o wielu kwestiach, począwszy od języka francuskiego i ochrony oceanów, po kryzys gangów na Haiti i obronność.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W kwestii Haiti Macron zasugerował, że Francja może w końcu spełnić dwuletnie żądania Trudeau, aby nałożyć sankcje na część haitańskich elit politycznych i gospodarczych, którym Kanada i USA zabroniły transakcji finansowych ze względu na wspieranie gangów terroryzujących kraj.

Para rozmawiała również o eskalacji przemocy między Izraelem a Libanem oraz o staraniach Francji i USA o trzytygodniowe zawieszenie broni, które Izrael odrzucił pomimo poparcia ze strony krajów G7 i państw Zatoki Perskiej.

Wizyta nastąpiła po marcowym głosowaniu Senatu Francji za odrzuceniem umowy handlowej Unii Europejskiej z Kanadą, wbrew woli Macrona. Prezydent wyraził przekonanie, że zostanie ona w pełni wdrożona, zauważając, że większość jej postanowień już działa i przyczynia się do wzrostu handlu zarówno między Francją, jak i Kanadą.

Po oficjalnym spotkaniu na Wzgórzu Parlamentarnym Macron poleciał do Montrealu, gdzie w czwartek po południu  spotkał się z premierem Quebecu Francois Legaultem  Oba rządy podjęły działania rugujące religię w sferze publicznej.

Od 2004 r. we Francji obowiązuje prawo zakazujące widocznych symboli religijnych i strojów w szkołach publicznych, w tym hidżabów i jarmułek, a także dużych krzyży. Takie zasady zainspirowały takie prawa jak ustawa 21 w Quebecu, która od 2019 r. blokuje muzułmankom dostęp do wielu stanowisk rządowych.

Macron ubolewał, że polityka Francji została “karykaturalnie przedstawiona” w świecie anglojęzycznym. „Francuski model świeckości nie jest modelem wykluczenia religii” – powiedział Macron, podkreślając jednocześnie, że Francja nie narzuca tego modelu innym krajom. „Jeśli inspiruje to (innych), to cieszę się z tego, ale każdy musi realizować swój model w sposób demokratyczny” – powiedział, odnosząc się do lokalnej historii i harmonijnego współżycia.

Trudeau  i Macron  poparli wspólne oświadczenie   w sprawie „silniejszego partnerstwa w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa” obiecując „wzmocnić współpracę w zakresie wsparcia Ukrainy sprzętem wojskowym  i szkoleniami” oraz kontynuować działania mające na celu “sprowadzenie do domu dzieci porwanych przez Rosję”.

„Kanada i Francja będą wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, aby udaremnić agresywną wojnę Rosji” – głosi oświadczenie, które w przeciwieństwie do niektórych wcześniejszych kanadyjskich oświadczeń nie wspomina o zwycięstwie Ukrainy.

Oba kraje zwiększą również komunikację, aby lepiej reagować na „operacje ingerencji zagranicznej i manipulację informacją”.