Wojsko izraelskie zostało oskarżone o zrzucenie na południowy Bejrut kilku amerykańskich bomb typu „bunker buster”, ważących 5000 funtów (2300 kg) każda.

Izrael nie podał żadnego komentarza na temat rodzaju bomb ani ich liczby  ale w wyniku eksplozji zniszczeniu uległ obszar większy niż kwartał miasta.

Armia izraelska ma w swoim arsenale 2000-funtowe (900 kg) bomby naprowadzane „bunker buster” produkcji amerykańskiej, zaprojektowane specjalnie do atakowania celów podziemnych.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Richard Weir, badacz kryzysów i broni w Human Rights Watch, powiedział, że eksplozje, do których doszło w piątek, były zgodne z tą klasą bomb.

Kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly zaapelowała tymczasem do Kanadyjczyków mieszkających w Libanie o natychmiastowe opuszczenie kraju z powodu pogarszającej się sytuacji. Joly potwierdziła, że Kanada zapewniła Kanadyjczykom miejsca na wybranych, wciąż dostępnych lotach komercyjnych.

Rada Stosunków Amerykańsko-Islamskich (CAIR) potępiła bezczynność rządu USA po ostatnim ataku Izraela na Liban.

Zrównawszy z ziemią cały kwartał miasta bez żadnego względu na życie cywilów, ludobójczy rząd Izraela krzyczy każdemu, kto chce słuchać, że chce kontynuować ludobójstwo w Strefie Gazy, wykorzystać Liban do wywołania wojny na Bliskim Wschodzie i wciągnąć w tę wojnę Stany Zjednoczone” – powiedział Edward Ahmed Mitchell, zastępca dyrektora wykonawczego CAIR.

„Prezydent Biden musi przestać umożliwiać szaleństwo Netanjahu. Prezydent Biden musi wykorzystać amerykańskie wsparcie finansowe, dyplomatyczne i wojskowe, aby natychmiast wymusić zawieszenie broni na Netanjahu”. Prezydent Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone „nie miały wiedzy ani nie brały udziału” w izraelskich atakach na Bejrut.

„Gromadzimy więcej informacji. Będę miał więcej do powiedzenia, gdy będziemy mieć więcej informacji” – powiedział Biden po przyjeździe do swojego rodzinnego stanu Delaware na weekend.

Zapytany o poparcie dla prawa Izraela do samoobrony i czy popierał ataki na stolicę Libanu, Biden powiedział, że potrzebuje więcej informacji. „Nie wiem wystarczająco dużo, aby odpowiedzieć na to pytanie”.

Hamas wezwał państwa arabskie do interwencji przeciwko Izraelowi Grupa palestyńska potępiła „eskalację i agresję syjonistyczną” przeciwko mieszkańcom Libanu.

W oświadczeniu Hamas stwierdził, że izraelskie ataki na Liban wymagają interwencji ze strony świata arabskiego i wezwał „narody arabskie i islamskie” do podjęcia działań i „odparcia tej brutalnej agresji”.

Hamas oświadczył, że wspiera naród libański, mówiąc: „Podzielamy ich ból i nadzieję na zwycięstwo… i doceniamy ich poświęcenie”.

Minister spraw zagranicznych Iranu Sajjed Abbas Araghchi poinformował Radę Bezpieczeństwa ONZ, że w śmiercionośnym ataku Izraela na południowy Bejrut użyto 5000-funtowych bomb typu „bunker buster” dostarczonych przez Stany Zjednoczone.

Zamiast podjąć działania przeciwko izraelskiemu „ludobójstwu” w Strefie Gazy, Rada Bezpieczeństwa „nagradza izraelską mafię przestępczą”, która popycha cały Bliski Wschód w stronę wojny na szeroką skalę – dodał.

„Izraelska działalność wojenna opiera się na wsparciu militarnym i politycznym ze strony USA… dlatego Stany Zjednoczone są uwikłane w każdy aspekt okrucieństwa Izraela.

„Rada musi działać teraz, aby powstrzymać okrutny plan Izraela mający na celu eksterminację całego narodu, który przez osiem długich dekad znajdował się pod brutalną okupacją i represjami”.

Oprócz nalotów i przygotowań do inwazji lądowej, Izrael wywiera także pewną presję psychologiczną, mającą na celu terroryzowanie ludzi i wywoływanie u nich zgody na wojnę.
Premier Palestyny ​​Mohammad Mustafa nazwał Izrael „państwem zbójeckim” i stwierdził, że musi ono zostać pociągnięte do odpowiedzialności za „zbrodnie” popełnione w Strefie Gazy.

„Dokonali inwazji na miasta na [okupowanym] Zachodnim Brzegu. Zaatakowali nieuzbrojonych obywateli Palestyny, a dziś widzimy, jak strzelają do narodu libańskiego”, powiedział Mustafa na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji w Palestynie.

„[Izrael] zachowuje się jak państwo zbójeckie, ponieważ jest przekonany, że stoi ponad prawem i że przysługują mu rzeczy, do których inne kraje nie mają prawa”.

Mustafa wezwał podmioty międzynarodowe do podjęcia konkretnych kroków na rzecz rozwiązania dwupaństwowego w ramach granic z 1967 r.

W wyniku wielokrotnych izraelskich nalotów na południowy Bejrut zawaliło się co najmniej sześć wieżowców mieszkalnych w gęsto zaludnionej dzielnicy Dahiyeh.
Izraelskie wojsko twierdzi, że teraz jego celem jest „broń”, należy do Hezbollahu i jest przechowywana pod „budynkami cywilnymi” w Dahiyeh.

Armia wcześniej poinformowała o rozpoczęciu ataków na ten obszar, wkrótce po ataku na dzielnicę Haret Hreik, w wyniku którego zniszczeniu uległo sześć budynków, zginęło sześć osób, a ponad 90 zostało rannych.

Nakazano mieszkańcom co najmniej dwóch dzielnic – w tym al-Hadath i Laylaki – opuszczenie miasta.

Dahiyeh to gęsto zaludniony obszar, w którym mieszka wielu libańskich cywilów