Xi Jinping i Władimir Putin spotykają się osobiście po raz trzeci w tym roku, gdy blok gospodarek wschodzących stara się przeciwstawić światowemu porządkowi kierowanemu przez Zachód
Rozmowy między prezydentem Chin Xi Jinpingiem a jego rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem na marginesie 16. szczytu BRICS w Kazaniu odbyły się we wtorek w celu wsparcia bloku gospodarek wschodzących na drodze do stworzenia alternatywy dla porządku światowego kierowanego przez Zachód.
„Współpraca rosyjsko-chińska w sprawach globalnych jest jednym z głównych czynników stabilizujących na arenie międzynarodowej” – powiedział Putin w swoim przemówieniu otwierającym wydarzenie. „Zamierzamy dalej zwiększać koordynację na wszystkich platformach wielostronnych, aby zapewnić globalne bezpieczeństwo i sprawiedliwy porządek światowy”.

Xi w swoim wystąpieniu podkreślił, że „w kontekście tektonicznej transformacji bezprecedensowej od stuleci, sytuacja międzynarodowa ulega poważnym zmianom i wstrząsom”. „Ale to nie może zachwiać moim przekonaniem… o nienaruszalności głębokiej, trwającej od wieków przyjaźni między naszymi krajami i nienaruszalności poczucia obowiązku Chin i Rosji jako wielkich mocarstw” – dodał Xi, zgodnie z transkrypcją spotkania opublikowaną przez Kreml.

Według państwowej agencji prasowej Xinhua chiński przywódca opisał oba kraje jako te, które „wyszukały właściwą drogę współistnienia sąsiadujących mocarstw bez tworzenia sojuszy, angażowania się w konfrontację lub atakowania stron trzecich”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Spotkanie gromadzi członków BRICS – organizacji nazwanej na cześć państw założycielskich: Brazylii , Rosji, Indii , Chin i Republiki Południowej Afryki – stowarzyszenia skupiającego największe wschodzące gospodarki świata, które przedstawia się jako alternatywa dla porządku świata kierowanego przez Zachód.
BRICS rozszerzył się w tym roku do 10 krajów po formalnym przystąpieniu Egiptu , Etiopii , Iranu , Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich . Kilka innych krajów złożyło oferty pójścia w ich ślady, a około 40 państw ma wziąć udział w szczycie w tym tygodniu.
Xi i Putin, którzy ostatnio spotkali się w lipcu, zobowiązali się na poprzednich spotkaniach do dalszego wzmacniania więzi dwustronnych w obliczu zachodnich sankcji. Obejmuje to większą współpracę w zakresie energii, silniejsze więzi obronne i wojskowe , a także zwiększoną wymianę handlową.

Putin podkreślił potrzebę zacieśnienia stosunków dwustronnych z Chinami w przesłaniu do Xi z 1 października, zorganizowanym z okazji 75. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej. „Pomimo skomplikowanej sytuacji międzynarodowej udało nam się ostatnio znacznie zwiększyć wolumen handlu i wdrożyć wiele dużych projektów dwustronnych w różnych sektorach” – napisał Putin.

Wolumen exportu Rosji do Chin spadł od czasu, gdy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożyli sankcje na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę w 2022 r. Sankcje te utrudniły Moskwie rozliczanie handlu za pomocą międzynarodowego systemu płatności. Rosja pozostaje jednak głównym źródłem ropy naftowej dla Chin, a oba kraje realizują znaczną liczbę projektów współpracy energetycznej, zarówno w obszarze paliw kopalnych, jak i energii odnawialnej .
W tym samym czasie chiński eksport do Rosji gwałtownie wzrósł, osiągając we wrześniu najwyższą miesięczną kwotę 11,25 mld USD . Firmy z chińskie  rzuciły się, aby wypełnić luki eksportowe powstałe po odejściu zachodnich firm z Rosji.
Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział we wtorek serbskiej gazecie Politika, że ​​ na szczycie poczynione zostaną ważne ustalenia w sprawie ustanowienia wzajemnego mechanizmu płatniczego BRICS.

W zeszłym roku Xi i Putin uzgodnili kompleksowy plan rozwoju chińsko-rosyjskiej współpracy gospodarczej, który ma obowiązywać do 2030 r. i którego celem jest zwiększenie wolumenu dwustronnej wymiany handlowej oraz współpracy energetycznej.

Podczas szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy, który odbył się w lipcu w Kazachstanie , obaj przywódcy potwierdzili swoje zaangażowanie na rzecz obrony wielobiegunowego świata, wskazując na ambicje zjednoczenia Globalnego Południa.

W zeszłym tygodniu USA ogłosiły sankcje przeciwko dwóm chińskim firmom rzekomo współpracującym z Rosją w projektowaniu i budowie dronów dalekiego zasięgu . Sankcje te są najnowszymi nałożonymi na firmy i kraje, które   wspierają wojnę Rosji z Ukrainą .
Pomimo bliskich powiązań z Moskwą Pekin nadal wzywa do deeskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie. W zeszłym miesiącu minister spraw zagranicznych Wang Yi wziął udział w różnych rozmowach , aby przedstawić Chiny jako rozjemcę i spotkał się z Putinem w Petersburgu.
Wang towarzyszył Xi Jinpingowi w podróży do Kazania, wraz z Cai Qi , szefem sztabu prezydenta i najwyższym rangą urzędnikiem Chin

za South China Morning Post