Już ponad wielu lat obchodzimy pamięć wszystkich Polskich Bohaterów z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski.
W tym roku uroczystość odbyła się w niedzielę, 10 listopada. W Parafii św. Jacka, Kongres Polonii Kanadyjskiej-Okręg Ottawa ofiarował Mszę Świętą w intencji Ojczyzny, którą odprawił Ojciec Antoni Degutis. Wśród gości honorowych byli członkowie Polskiego korpusu dyplomatycznego, prezesi organizacji polonijnych, członkowie SPK, liczna obecność Szczepów Lechici i Jutrzenka oraz członkowie Grupy Tanecznej “Polanie”.
Na Cmentarzu Notre-Dame w Ottawie znajdują się groby wielu wybitnych polskich Generałów oraz polskich żołnierzy, którzy walczyli o Niepodległość Polski.
O godz. 14:00 członkowie SPK wraz z harcerskimi Szczepami Lechici i Jutrzenka, i przedstawicielami Ambasady RP w Ottawie spotkali się na cmentarzu Notre Dame, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i oddać hołd przy grobach polskich Generałów, czcząc pamięć wszystkich zmarłych Bohaterów rozsianych po całym świecie.
W tym roku z inicjatywy byłego prezesa SPK Koło nr 8 w Ottawie, Jerzego Kulczyckiego, do IPN zostały wysłane wnioski o formalne zarejestrowanie nazwisk następujących bohaterów pochowanych na cmentarzu Notre-Dame: Gen. Józef Zając, VM; Gen. bryg. Wilhelm Orlik-Ruckemann, VM; gen. bryg. Stefan Sznuk, VM; Porucznik Roman Stankiewicz, VM; Podpułkownik Andrzej Garlicki. Tabliczki umieściliśmy na ich nagrobkach.
Przez wiele lat nasza procesja przechodziła obok sekcji kanadyjskiego wojska z grobami kanadyjskich żołnierzy. Nie wiedząc o tym, w tym miejscu spoczywa sześciu polskich weteranów wojennych. Są to: Sierżant Stefania Garlicka (matka podpułkownika Andrzeja Garlickiego); Kapitan Włodzimierz Czajkowski (członek pierwszego zarządu SPK i pierwszy dyrektor Szkoły Polskiej); Kapral Paweł Korzyk; Szeregowy Franciszek Siemczonok; Sierżant Władysław Szarwarkowski; oraz Szeregowy Michał Żydownik. W tym roku nasza procesja zatrzymała się i uczciła tych bohaterów „Chwilą Ciszy”
Cześć i chwała bohaterom!
Tego samego popołudnia Polonia w Ottawie została zaproszona do Domu Polskiego SPK, aby obejrzeć wystawę zatytułowaną „Szlaki Nadziei”. https://szlakinadziei.ipn.gov.pl/
Mamy głęboką nadzieję, że przyszłe pokolenia nadal będą podtrzymywały tę piękną tradycję upamiętniania męstwa i poświęcenia, jakie okazywali nasi Bohaterowie dla swojej Ojczyzny i Rodakόw.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w wydarzeniach z okazji 106-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
(Serdeczne podziękowania dla Pana C. Piasty, Harcmistrza Chodak, Pani. M. Miluska, i Pani M. Kardys za zdjęcia)