O tym, że to właśnie Karol Nawrocki będzie kandydatem na prezydenta zdecydował Komitet Obywatelski, który z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego decyzję swoją ogłosił w niedzielę w Krakowie w hali “Sokoła”.
Nawrocki to historyk, działacz społeczny i samorządowy, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, w latach 2009-2017 pracownik IPN, od 2017 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. W 2021 r. został wybrany przez Sejm na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Medialne spekulacje o tym, że mógłby zostać kandydatem na prezydenta pojawiły się już w sierpniu.
Prezes IPN w ostatnim czasie jeździł po Polsce; spotykał się z mieszkańcami m.in. Chełma, Nowego Tomyśla, Kruszwicy, Piotrkowa Trybunalskiego.
Na niedawnym Pomorskim Kongresie Pamięci Narodowej w Gdańsku, Nawrocki, który wziął udział w panelu dyskusyjnym “Dorobek i perspektywy współczesnej edukacji historycznej” stwierdził, że podstawa programowa i działania Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz ograniczenie budżetu IPN “nadają debacie aktualności”.
“Trzeba diagnozować polską edukację i walczyć ze złymi trendami, które się pojawiają. Jest rodzaj zawodu, nie tylko mojego jako prezesa IPN, ale też dużej części społeczeństwa, że za sektor narodowej edukacji odpowiada marginalne środowisko wywodzące się z partii postkomunistycznej” – powiedział prezes IPN dziennikarzom. Podkreślił też, że jako prezes IPN wielokrotnie zapraszał minister edukacji Barbarę Nowacką na dyskusję o podstawie programowej, ale nigdy nie spotkało się to z przyjęciem zaproszenia.
Nawrocki w rozmowie w RMF FM pod koniec października przekonywał, że chce być kandydatem “szeroko rozumianego obozu patriotycznego”.
W październiku 2023 roku Nawrocki komentował słowa współprzewodniczącego Lewicy Włodzimierza Czarzastego, który stwierdził, że IPN jest instytucją, która powinna zostać zlikwidowana. W ocenie kandydata PiS, takie słowa “idealnie wpisują się w oczekiwania Kremla i tych wszystkich, którym marzy się budowanie przyszłości na amnezji historycznej”.
Ogłosił też, że wesprze “każdy polski rząd, który domaga się ekshumacji polskich ofiar na Wołyniu”. “Jeśli minister Radosław Sikorski będzie potrzebował wsparcia w odblokowaniu ekshumacji ofiar ludobójstwa na Wołyniu, może liczyć na moje wsparcie i wsparcie IPN” – dodał. Jak mówił, historia i odpowiedzialność jest dla niego “linią demarkacyjną”.
Nawrocki urodził się 3 marca 1983 r. Ukończył Instytut Historii Uniwersytetu Gdańskiego, w 2013 r. uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych.
Nawrocki jest autorem i redaktorem siedmiu książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i publicystycznych dotyczących najnowszej historii Polski, inicjatorem, konsultantem i współautorem licznych projektów memoratywnych, edukacyjnych oraz ekspozycyjnych oraz inicjatorem Światowego Forum Muzeów Pól Bitewnych (World Battlefield Museums Forum). Był także pełnomocnikiem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. organizacji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Pasją Nawrockiego jest boks. W młodości zdobył m.in. pierwsze miejsce w Strefowym Turnieju pięściarskim o Puchar Polski dla juniorów w wadze 91 kg. W maju 2024 roku kontrowersje wzbudziło zdjęcie, które zrobił sobie z Nawrockim w Biurze Edukacji Narodowej IPN – Patryk Masiak. Bokser wstawił je do mediów społecznościowych. “Ciężko było nie skorzystać z zaproszenia, więc skoro i tak byłem w stolicy, wpadłem zobaczyć jak się Karolowi szefuje w tej instytucji” – podpisał zdjęcie. Media krytykowały Nawrockiego za kontakty z “członkiem gangu sutenerów”. Prezes IPN w mediach społecznościowych tłumaczył, że swoich przeciwników z ringu ceni za podjęcie walki, nie odpowiada jednak za ich życie pozasportowe i że nie wiedział o przeszłości Masiaka.
Nawrocki był członkiem Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP i Rad Programowych m.in. Muzeum Domu Rodziny Pileckich, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL oraz Komisji Kwalifikacyjnej do spraw opiniowania wniosków o wpis muzeum do Państwowego Rejestru Muzeów.
W latach 2007-2008 Nawrocki uczestniczył w programie INDEX Pamięci Polaków Zamordowanych i Represjonowanych przez Hitlerowców za Pomoc Żydom. Przewodniczył także Koalicji na Rzecz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku oraz należał do Komitetu Budowy pomnika Danuty Siedzikówny “Inki”, odsłoniętego w Gdańsku w 2015 r.
Uhonorowany m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski, Medalem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej “Za zasługi dla Armii Krajowej” oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
W lutym 2024 znalazł się na liście osób poszukiwanych przez Federację Rosyjską w związku z zarzutami karnymi postawionymi za działania związane z usuwaniem pomników upamiętniających obecność Armii Czerwonej na terenie Polski w latach 1944–1989
Jeden z pierwszych polskich historyków podejmujących badania nad przestępczością zorganizowaną w PRL w latach 80. Przewodniczący Koalicji Pamięci Żołnierzy Niezłomnych w Gdańsku. Członek Rady Dyplomacji Historycznej przy Ministrze Spraw Zagranicznych RP]. Alumn projektu Departamentu Stanu USA International Visitor Leadership Program (IVLP).