Kontrolowany przez państwo rosyjski gigant gazowy Gazprom  zakłada, że ​​po 31 grudnia nie będzie już przesyłał gazu do Europy przez Ukrainę – podaje agencja Reutera.
Kijów poinformował, że chce zakończyć umowę tranzytową, która położy kres trwającemu ponad pół wieku tranzytowi gazu z Syberii na rynki Europy Środkowej, które rozpoczęły się w czasach sowieckich i były stałym źródłem dochodów rosyjskiego budżetu.

Umowy tranzytowa,  generuje dla Kijowa do 1 mld dolarów rocznie w postaci opłat przesyłowych, Moskwa zasygnalizowała, że ​​jest otwarta na kontynuację przepływu surowca tą trasą.
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że Moskwa jest gotowa kontynuować przesył gazu przez Ukrainę. Rosja, która przed wojną na Ukrainie była największym dostawcą gazu ziemnego do Europy, straciła niemal wszystkich swoich europejskich klientów, ponieważ Unia Europejska próbuje uniezależnić się od rosyjskiej energii.

Według osoby znającej plany Gazpromu, które nie zostały jeszcze zatwierdzone przez najwyższe kierownictwo, bazowym scenariuszem Rosji jest brak tranzytu gazu przez Ukrainę w przyszłym roku. Osoba ta wypowiedziała się pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na delikatność sytuacji.
Według źródła eksport rosyjskiego gazu do „dalekich krajów” – tak Gazprom określa Europę i Turcję, z wyłączeniem krajów byłego Związku Radzieckiego – ma spaść o jedną piątą  do nieco poniżej 39 miliardów metrów sześciennych w 2005 roku z ponad 49 miliardów metrów sześciennych spodziewanych w tym roku, ze względu na zakończenie ukraińskiego przesyłu.
Od czasu odkrycia dużych złóż gazu na Syberii po II wojnie światowej, przywódcy Związku Radzieckiego i byłego Związku Radzieckiego poświęcili pół wieku na rozbudowę biznesu energetycznego, który połączył Związek Radziecki, a następnie Rosję, z gospodarkami europejskimi.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dostawy rosyjskiego gazu do Europy przez Ukrainę są już stosunkowo niewielkie. Rosja wysłała około 15 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu przez Ukrainę w 2023 r. – tylko 8% szczytowych przepływów rosyjskiego gazu do Europy różnymi drogami w latach 2018-2019.

Rurociąg Urengoj-Pomary-Użhorod z czasów radzieckich dostarcza gaz z Syberii przez miasto Sudzha – obecnie kontrolowane przez ukraińskie siły zbrojne – w rosyjskim obwodzie kurskim. Następnie przepływa przez Ukrainę do Słowacji.
W 2023 roku przez Sudżę dostarczono około 14,65 mld m3 gazu, co stanowi około połowę rosyjskiego eksportu gazu ziemnego do Europy.