Konferencja dotycząca stanowiska Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Ukrainy w sprawie rozpoczęcia prac ekshumacyjnych na Wołyniu odbyła się 27 listopada 2024 r. w siedzibie Centrali IPN w Warszawie.
– Od dekad ofiary ludobójstwa wołyńskiego wołają nie o zemstę, ale o pamięć i swoje chrześcijańskie pochówki. Dlatego Instytut Pamięci Narodowej konsekwentnie dąży do tego, aby wypełnić zobowiązania wobec historycznej prawdy i przeszłości
– podkreślił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. Dodał, że od 2017 roku IPN wysłał dziewięć wniosków o podjęcie prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych ofiar zbrodni wołyńskiej, jednak żaden z nich nie spotkał się z akceptacją strony ukraińskiej – na część z nich odpowiedź była negatywna lub odmowna, część natomiast została zbyta ciszą.
Zaznaczył, że w 2024 r. został odsłonięty pomnik ofiar ludobójstwa wołyńskiego w Zielonej Górze. IPN przygotował również nowe publikacje o zbrodni wołyńskiej – będą one przetłumaczone na język ukraiński.
– Dziś, w odpowiedzi na deklarację władz Ukrainy, w Instytucie Pamięci Narodowej mówimy „sprawdzam”. Czekamy na formalne potwierdzenie deklaracji i odpowiedź na nasze wnioski wysyłane od 2017 r. Chcę jasno potwierdzić, że Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN jest gotowe w ciągu 24 godzin podjąć się realnych poszukiwań naszych pomordowanych rodaków na Wołyniu
– powiedział prezes IPN.
za IPN