Wiceprzewodnicząca rady policyjnej w Vancouver Comfort Sakoma-Fadugba została poproszona o ustąpienie ze stanowiska po tym, jak zamieściła w mediach społecznościowych komentarze, w których stwierdzała, że „wokizm” i marginalizacja religii, takich jak chrześcijaństwo, wpłynęły negatywnie na kanadyjską tożsamość i wartości.
Sakoma-Fadugba zamieściła komentarze 20 listopada, później opublikowane na Reddicie , w których stwierdzała, że „nacisk” na świecką edukację dotyczył „wymazywania wartości chrześcijańskich z życia naszych dzieci”. Stwierdziła, że tożsamość Kanadyjczyków jest osłabiana przez priorytetowe traktowanie przekonań innych kultur ponad chrześcijaństwo, a rozprzestrzenianie się „wokizmu” podważyło koncepcję rodziny.
22 listopada Zarząd Policji w Vancouver zażądał jej rezygnacji, twierdząc, że jej komentarze są niezgodne z zasadami sprawowania urzędu.
„Ostatnie oświadczenia opublikowane w mediach społecznościowych przez wiceprzewodniczącego Vancouver Police Board nie odzwierciedlają wartości zarządu i są sprzeczne z naszym kodeksem postępowania” — powiedział przewodniczący zarządu Frank Chong w oświadczeniu z 22 listopada . „Dziś po południu poprosiłem o rezygnację Comfort z Vancouver Police Board”.
Sakoma-Fadugba, konsultantka ds. równości, różnorodności i integracji pochodzi z Nigerii, dołączyła do zarządu w styczniu 2022 r. Wówczas zarząd stwierdził : „Wnosi ona imponujące doświadczenie w biznesie, służbie społecznej i rozwijaniu równości, różnorodności i integracji we wszystkich aspektach życia”. Została wybrana na wiceprzewodniczącą zarządu 20 czerwca.
Rada policyjna odpowiada za zapewnienie cywilnego nadzoru nad policją w Vancouver.
Chong stwierdził w oświadczeniu, że chociaż ceni „liczne zasługi” Sakomy-Fadugby w pracy w zarządzie od 2022 r., „te oświadczenia sprawiają, że jej dalsza służba w zarządzie jest nie do utrzymania”.
Minister bezpieczeństwa publicznego Kolumbii Brytyjskiej Garry Begg zareagował na komentarze Sakomy-Fadugby, stwierdzając, że „nie odzwierciedlają one wartości podzielanych przez mieszkańców Kolumbii Brytyjskiej”.
„Te komentarze szerzą nienawiść i podziały wśród społeczności i nie będą tolerowane” – uznał Begg w oświadczeniu.. „Premier David Eby i ja zobowiązujemy się do przeciwstawiania się nienawiści i dyskryminacji”.
Sakoma-Fadugba twierdzi, że podeptane zostało jej prawo do wolności słowa.
„Stanęłam pod presją rezygnacji z Vancouver Police Board za wyrażenie obaw podzielanych przez miliony” – napisała Sakoma-Fadugba w poście w mediach społecznościowych z 24 listopada . „Kiedy czarnoskóra kobieta może nawet zostać oskarżona o rasizm, a chrześcijanka być nazwana faszystką, jaką nadzieję mają gdy, że podniosą głos?”
Sakoma-Fadugba powiedziała w rozmowie z „The Epoch Times”, że nie dano jej możliwości wyjaśnienia komentarzy, które, jak stwierdziła, nie miały na celu obraźliwego traktowania.
„Nikt nie prosił mnie o wyjaśnienia. Po prostu kazano mi zniknąć” – powiedziała. „Mnóstwo osób wysyłało mi okropne wiadomości, w których pisali: „Mam nadzieję, że umrzesz”.
„Nie zostałam zwolniona, ale dano mi możliwość rezygnacji i tak zrobiłam” – dodała.
Zrzuty ekranu zamieszczone na Reddicie pokazują Sakomę-Fadugbę komentującą niedawne obchody Diwali, na które zaproszono jej syna. Później napisała, że „nacisk” na świecką edukację „nie dotyczy religii”, ale „wymazywania wartości chrześcijańskich z życia naszych dzieci”.
Sakoma-Fadugba napisała następnie, że „nie ma nic przeciwko hinduizmowi”, stwierdzając, że jej komentarze miały na celu zwrócenie uwagi na wpływ, jaki na kanadyjską tożsamość miałoby zastąpienie wartości chrześcijaństwa, które określiła jako „dominującą” religię Kanady, wartościami „nowej dominującej grupy”.
„Dlaczego możemy obchodzić Diwali i uczyć dzieci, czym jest Diwali według religii hinduistycznej, ale nie wolno nam uczyć dzieci, czym jest Boże Narodzenie według religii chrześcijańskiej?” – pytała w wywiadzie dla „The Epoch Times”.
W innym komentarzu Sakoma-Fadugba napisała, że „masowa imigracja bez uwzględnienia integracji kulturowej, w połączeniu z rosnącą niechęcią do asymilacji” może skutkować utratą przez Kanadę „wspólnej tożsamości”.
„Nie twierdzę, że Kanada musi być krajem całkowicie białym, ponieważ oznaczałoby to, że mówię, że muszę wyjechać” – powiedziała. „Mówię, że ręka w rękę z masową migracją [musi] nastąpić integracja kulturowa, abyśmy nie mieli wojen w Kanadzie za pięć lub 10 lat”.
W innym komentarzu Sakoma-Fadugba kwestionowała wzrost „wokizmu”, co doprowadziło do usunięcia kanadyjskich bohaterów, takich jak Terry Fox, i wizerunków weteranów z paszportów. Dodała, że nowa kultura „buntuje dzieci przeciwko rodzicom”, odnosząc się do braku wymaganej zgody rodziców na zmianę płci.
Sakoma-Fadugba wyjaśniła, że komentarz nie był krytyką społeczności transpłciowej, ale dotyczył „praw rodzicielskich”. Dodała, że obecne trendy „przedstawiają rodzica jako złoczyńcę”, jeśli ten nie zgadza się z decyzjami swoich dzieci.
„Mówiłam, że nie powinniśmy pozwalać na rozpad rodzin” – powiedziała. „Rodziny są tak ważne. Uważam, że rodziny są święte”.
Sakoma-Fadugba powiedziała, że zwróci się o poradę, czy podjąć kroki prawne.
za Epoch Times