Izba Reprezentantów stosunkiem głosów 327–62 uchwaliła 6 grudnia Crucial Communism Teaching Act . Ustawa przedłożona przez Reprezentantkę Marię Elvirę Salazar (R-Fla.) i współsponsorowana przez 33 członków Izby Reprezentantów, ma na celu wypełnienie luki w systemie edukacji związanej z historią komunizmu.
„Komunizm jest jedną z najbardziej destrukcyjnych ideologii politycznych, jakie świat kiedykolwiek widział” – powiedziała Rep. Salazar , ponownie przedkłdając projekt ustawy na początku tego roku.
„Ustawa Crucial Communism Teaching Act jest ważna, ponieważ nasza młodzież musi pamiętać o zbrodniach komunistów, w tym o tych, które zostały popełnione na moich wyborcach i ich rodzinach z 27. okręgu wyborczego na Florydzie”.
Projekt ustawy ma na celu uświadomienie amerykańskim uczniom, że „komunizm doprowadził do śmierci ponad 100 milionów ofiar na całym świecie” i że „1 500 000 000 ludzi nadal cierpi z powodu komunizmu”.
Przed głosowaniem poseł Danny Burgess (R-Fla.) ostrzegł, że wielu młodych ludzi zostało nauczonych postrzegania komunizmu jako czegoś pożądanego, zauważając, że niedawny raport wskazał, że „połowa uczniów z pokolenia Z nie była świadoma, że Komunistyczna Partia Chin (KPCh) jest odpowiedzialna za więcej zgonów niż nazistowskie Niemcy”.
Dodał również, że ponad jedna czwarta uczniów pokolenia Z pozytywnie ocenia komunizm, a 20 procent uważa, że jest to lepszy system niż kapitalizm.
Program nauczania zostanie opracowany przez Fundację Pamięci Ofiar Komunizmu, podmiot powołany jednomyślną uchwałą Kongresu w 1993 r. za kadencji prezydenta Billa Clintona.
„Amerykańscy uczniowie zasługują na to, by poznać prawdę: komunizm nie jest obietnicą bardziej sprawiedliwej przyszłości – jest brutalną ideologią, która stoi w sprzeczności z demokracją i samymi zasadami, na których został zbudowany nasz naród” – powiedział Ken Pope, dyrektor generalny Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu.
Przepisy nakazują, aby nowy program edukacyjny omawiał „pewne ideologie polityczne, w tym komunizm i totalitaryzm, które są sprzeczne z zasadami wolności i demokracji, które były kluczowe dla powstania Stanów Zjednoczonych”.
Stwarza to również przestrzeń dla mówionego cyklu historycznego zatytułowanego „Portraits in Patriotism”, który będzie zawierał historie osób ocalałych z reżimów komunistycznych. Autorzy ustawy powiedzieli, że chcieli, aby ocaleni opisali kontrast między życiem w tych systemach politycznych a życiem w Stanach Zjednoczonych.
Podczas debaty Rep. Bobby Scott (D-Va.) powiedział, że projekt ustawy jest „zbyt wąski” i nie porusza ważniejszych kwestii, takich jak niedroga edukacja w komunizmie, a także „omija kluczowe lekcje historyczne”, ponieważ nie wspomina bezpośrednio o faszyzmie ani nie uczy o Komisji Izby Reprezentantów ds. Działalności Antyamerykańskiej senatora Josepha McCarthy’ego, która miała na celu wykorzenienie komunizmu w Stanach Zjednoczonych w połowie XX wieku, ale wielu uznało ją za zbyt toporną w swoim podejściu.