Wyemigrowałeś z Polski w latach 80-tych sprawdź co dzieje się z twoimi nieruchomościami? Czy nadal są twoją własnością?

W latach 80 -tych wielu Polaków wyemigrowało do Kanady, pozostawiając swoje mieszkania i domy w Polsce. Wielu z nich wyraziło zgodę na to, aby najbliższe osoby, które pozostały w Polsce, korzystały z ich nieruchomości w zamian za ich utrzymanie i opiekę nad nimi. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niestety nie w każdym przypadku.

Co to jest zasiedzenie?

Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej). Można zasiedzieć także służebność gruntową oraz w pewnych warunkach użytkowanie wieczyste.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zasiedzenie nieruchomości ile lat?

Posiadacz nieruchomości może nabyć jej własność przez zasiedzenie nieruchomości, jeżeli posiada ją jako posiadacz samoistny (tzn. włada rzeczą jak właściciel i traktuje ją jako swoją własność, innymi słowy: faktycznie ją posiada, wyraża zamiar wykonywania w stosunku do niej uprawnień właściciela, reguluje opłaty za czynsz, czy dokonuje bieżących napraw i remontów) nieprzerwanie przez 30 lat i wszedł w jej posiadanie w złej wierze

Co to znaczy, że posiadacz musi charakteryzować się złą wiarą posiadania?

W przypadku gdy posiadacz w chwili nabycia wiedział, że rzecz jemu nie przysługuje i istnieje jej prawowity właściciel, to wszedł w posiadanie rzeczy w złej wierze.

W związku z tym, jeżeli wyjeżdżając do Kanady pozostawiłeś mieszkanie lub dom członkom swojej rodziny i nie podpisaliście umowy najmu czy dzierżawy, a upłynął termin, o którym mowa powyżej, to istnieje duże ryzyko że stali się oni właścicielami twojej nieruchomości.

Masz jednak różne prawne rozwiania, które możesz zastosować, aby zabezpieczyć  prawo własności jeszcze teraz, w szczególności złożyć odpowiedni wniosek do sądu miejsca położenia nieruchomości. Taka czynność przerywa  termin zasiedzenia i chroni przed utratą nieruchomości.

W tym celu jest wskazanym, aby skonsultować się z prawnikiem na terenie Polski i otrzymać odpowiednie wsparcie w tym zakresie. Czas jest bardzo ważny, nie czekaj!

Adw. Katarzyna Lewicka- Krzysztowczyk,

Tel: 0048 509790297

Email:lewicka.awokat@gmail.com